Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012

Σπόρτινγκ Λισσαβωνας - Γκένκ 1 - 1

( 64΄Φαν Βολφσβίνκελ - 90΄Πλέτ ) με γκολ του Πiετ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γκενκ κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (1 - 1) στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σπόρτινγκ Λισσαβωνας, να δώσει συνέχεια στην αήττητη πορεία της στον 7ο όμιλο και να κρατά στο χέρι της την υπόθεση - πρόκριση,. Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, οι γηπεδούχοι μπορεί να έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σχάαρς στο 59’, ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στο γκολ με την κεφαλιά του Ρίκυ Φαν Βολφσβίνκελ πέντε λεπτά αργότερα να κάνει το 1 - 0,. Οι Βέλγοι όμως δεν παράτησαν το παιχνίδι και με τον Πλετ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 68’, έφτασαν στις καθυστερήσεις στο τελικό 1 - 1 που τους διατήρησε στην κορυφή του ομίλου,. UEFA Europa League 2013 - Sporting-Genk – UEFA.com