Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

Σαιντ Μίρρεν - Αμπερντην 1 - 4

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Σκωτσέζικης Premier League αναρριχήθηκε η Αμπερντην, που νίκησε 4 - 1 εκτός έδρας τη Σαιντ Μίρρεν  στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Οι Ντονς μετά την απρόσμενη ήττα της περασμένης εβδομάδας από τη νεοφώτιστη Ροςς Κάουντυ, επέστρεψαν στις επιτυχίες και έπιασαν στην πρώτη θέση τις Χιμπέρνιαν και Σέλτικ, που αγωνίζονται αύριο
(11/ 11) Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία από το ξεκίνημα του αγώνα και μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Χάγιες. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έκαναν το δεύτερο σημαντικό βήμα για τους τρεις βαθμούς, κάνοντας το 2 - 0 με τον Μακ Γκιν,. Τα άλλα δύο γκολ σημειώθηκαν λίγα λεπτά πριν το τέλος. Στο 86’ ο Κλαρκ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του και ένα λεπτό αργότερα ο Ρέηνολντς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Οι Αγιοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 88’ με τον Τόμπσον, που διαμόρφωσε το τελικό 1 - 4,.