Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

Πεσκάρα - Γιουβέντους 1 - 6

Μετά την ήττα στο ντέρμπυ από την Ιντερ που σήμανε τη διακοπή του σπάνιου σερί της και αφού μεσολάβησε η νίκη επί της Νόρντζελαντ, η Γιουβέντους μετέτρεψε σε σάκο του μποξ την αδύναμη Πεσκάρα. Το τελικό 6 - 1 τα λέει όλα... Η Γιουβέντους χρειάστηκε μόλις εννεα λεπτά για να πάρει το προβάδισμα στο Αντριάτικο (με κοντινό πλασέ του Βιδάλ) ενώ στο 22' ο Κουαλιαρέλα νίκησε με διαγώνιο πλασέ τον Περίν. Το πρώτο γκολ του Κασιόνε στο εφετεινό πρωτάθλημα μάλλον εκνεύρισε τους παίκτες του Κόντε, οι οποίοι έβαλαν άλλα τρία γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους,. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Κουαλιαρέλα βρήκε με τακουνάκι τον ευρισκόμενο σε θέση οφ σάιντ, Ασαμόα και εκείνος ξανάδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους πρωταθλητές. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Τζιοβίνκο χρίστηκε σκόρερ με μονοκόμματο σουτ, ενώ στο 45' ο Κουαλιαρέλα ξαναχτύπησε με ψύχραιμο πλασέ. Λίγο νωρίτερα, ο Μαρκίζιο είχε αποκρούσει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κασιόνε,.