Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2012

Μάντσεστερ Σίτυ - Αγιαξ 2 - 2

( 22' Γιαγια Τουρέ 74' Αγουέρο - 10' 17' Ντε Γιονγκ ) Η Μάντσεστερ Σίτυ ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να διατηρηθεί στο παιχνίδι της πρόκρισης, όμως, ο Αγιαξ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενος τις στημένες φάσεις που κέρδισε, πήρε γρήγορα προβάδισμα δύο τερμάτων,. Στο 10ο λεπτό ο παίκτης που έχει τρέξει τα περισσότερα χιλιόμετρα στην εφετεινή διοργάνωση (Ερικσεν) εκτέλεσε κόρνερ, ο Μουσάντερ βρήκε την μπάλα και ο Ντε Γιονγκ από κοντά άνοιξε το σκορ. Στο
17ο λεπτό, έπειτα από νέα εκτέλεση κόρνερ του Ερικσεν, ο Ντε Γιονγκ με κεφαλιά έκανε το
2 - 0,. Σημειώνεται ότι ο Αίας έχει βάλει τέσσερα γκολ από κόρνερ στο εφετεινό Champions League, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα. Η απάντηση των παικτών του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν άμεση, πάντως, αφού στο 22ο λεπτό ο Νασρί σέντραρε, η μπάλα
βρήκε στο κεφάλι του Πόουλσεν και ο Τουρέ με υπέροχο γυριστό μείωσε,. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι της μοίρας έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Αγιαξ.

Manchester City 2 Ajax 2: It's all gone De Jong as Mancini's defence exposed again

Η άμυνά του δέχθηκε μεγάλη πίεση στο πρώτο 25λεπτο, αλλά κατάφερε να αντεπεξέλθει, μόλις όμως άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι, ο Μπαλοτέλι βρήκε με κεφαλιά τον Αγκουέρο, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Φέρμεϊρ και έφερε το ματς στα ίσα.  Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Φρανκ ντε Μπουρ άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και έφυγαν με ένα πολύτιμο βαθμό από το Μάντσεστερ. Ως εκ τούτου έχουν τον πρώτο λόγο για τη μετάβαση στο Europa League και, παράλληλα, παρέμειναν για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης,. http://www.mcfc.co.uk/

Μάντσεστερ Σίτυ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Νάστασιτς, Κλισί, Γκαρθία
(46' Μπαλοτέλι) Μπάρι (85' Κολάρωφ) Νασρί, Τουρέ, Αγκουέρο, Τέβες (66' Τζέκο)
Αγιαξ: Φέρμεϊρ, Φαν Ράιν, Αλντερβεϊρελντ, Μουσάντερ, Μπλιντ, Πόουλσεν