Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αμκαρ 3 - 0

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πανηγύρισε την 6η συνεχόμενη νίκη της (3 - 0 την Αμκαρ) και διατηρήθηκε μόνη στην κορυφή του Ρωσικού Πρωταθλήματος,. Η ομάδα της πρωτεύουσας δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο με τους Κάουνα και Χόντα, προτού ο Ελμ σημειώσει με πέναλτυ το 4ο του γκολ σε εξη παιχνίδια. Λίγο αργότερα ο Μιχαΐλοβιτς φάνηκε να ανατρέπεται στην περιοχή της ΤΣΣΚΑ, αλλά ο διαιτητής έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι,. Η Αμκαρ απείλησε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Νάιχολτ, αλλά η εξέλιξη της αναμέτρησης ευνόησε τους γηπεδούχους. Στο 73ο λεπτό ο Μούσα έγινε αποδέκτης μιας πάσας του Τζαγκόεφ και αφού πέρασε τον Ναρούμπιν έκανε το 2 - 0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κάουνα έγραψε το τελικό αποτέλεσμα,. Πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι της πρωτοπόρου ΤΣΣΚΑ έχασε η Ανζι που αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ με τη Ροστωβ. Οι παίκτες του Χίντινκ πολιόρκησαν κατά διαστήματα τα αντίπαλα καρρέ, ωστόσο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον εξαιρετικό Στίπε Πλετίκοσσα. Η σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο 15ο λεπτό (σουτ του Ετό στο δοκάρι) ενώ στις καθυστερήσεις ο Κροάτης γκολκηπερ απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Σεντέρωφ,. Το 5ο γκολ του Ντάμε Εντόυ σε 11 αναμετρήσεις χάρισε στη Λοκομοτίβ την πρώτη νίκη μετά τις 22 Σεπτεμβρίου
(1 - 0 επί της Κρίλια Σοβέτωφ) Με τη συμπλήρωση 4 λεπτών παιχνιδιού, ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού και του ΟΦΗ βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Βερέμκο και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους,. O πρώην άσσος του Ολυμπιακού Ιβάν Μαρκάνο έβαλε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ρούμππιν,.