Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

Τόττεναμ - Μάριμπορ 3 - 1

Η Τόττεναμ έκανε το χρέος της απέναντι στη Μάριμπορ, νίκησε 3 - 1 στο Γουάιτ Χαρτ Λέην και πέρασε στη 2η θέση του 10ου ομίλου, ανακτώντας υπό τον έλεγχό της την υπόθεση πρόκριση,. Ο Αντρέ Βίλλας Μπόας επέλεξε σχήμα με δυο επιθετικούς, μετά τις αποδοκιμασίες που γνώρισε στην εντός έδρας ήττα από τη Γουίγκαν, όταν άλλαξε τον Τζερμέιν Ντεφό με τον Εμμανουέλ Αντεμπαγιόρ. Αυτήν τη φορά χρησιμοποίησε και τους δυο και δικαιώθηκε μόλις στο 22ο λεπτό, όταν ο διεθνής Αγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα ακριβείας του Γκάρεθ Μπαιηλ. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι σε όλο το 1ο ημίχρονο, αλλά άφησαν το πόδι από το γκάζι στα τελευταία λεπτά, με συνέπεια να το πληρώσουν,. Πρώτα ο Τάβαρες απείλησε τον Ούγκο Λωρίς και στη συνέχεια, μετά από λάθος πίσω πάσα του Κάιλ Νότον, ο Γάλλος τερματοφύλακας προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Ρόμπερτ Μπέριτς, απέτυχε και οι Σλοβένοι ισοφάρισαν σε 1 - 1 (40')