Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Απόλλων Λεμεσσού - Πάφος 4 - 0

Με πρωταγωνιστή τον Φώτη Παπουλή, που πέτυχε δύο τέρματα (14’ και 45’ πεναλτυ) και έφτασε τα τέσσερα στο Κυπριακό Πρωτάθλημα, ο Απόλλων Λεμεσσού συνέτριψε 4 - 0 την Πάφο για την 9η αγωνιστική. Τα άλλα γκολ σημείωσαν οι Χαμντανί (74’) και Ντάντι (87’) Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Νίκυ Παπαβασιλείου, χάρη στην οποία αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα,. Τη δεύτερη φετεινή του νίκη πανηγύρισε το Παραλίμνι, που επικράτησε 2 - 0 εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις.
Ο Λεονάρντο άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό και ο Γιακούμπου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις,. Μεγάλη νίκη πέτυχε στη Λευκωσία και η μέχρι πρότινος ουραγός, Δόξα Κατωκοπιάς, που επικράτησε 2 - 1 του Ολυμπιακού, παίρνοντας επίσης μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Το χρυσό γκολ πέτυχε στο 88’ ο Φοφανά, ενώ το άλλο τέρμα των νικητών σημείωσε ο Λεονάρντο στο 35’,.

Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Τσιντί στο 49’,.