Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

Βαλένθια - ΜΠΑΤΕ Μπορίσωφ 4 - 2

( 26' Ζόνας 29' πεναλτυ Σολδάδο 51' 85' Φεγκουλί - 54' Μπρεσάν 83' Μοζολέφσκυ ) η Βαλένθια δεν ήθελε να μπλέξει στα δίχτυα της επικίνδυνης ΜΠΑΤΕ και φρόντισε σε λίγα μόνο λεπτά να σκοράρει δις και να αισθανθεί πιο άνετα στο γήπεδο μετά από ένα νευρικό πρώτο 20λεπτο. Ο Ζόνας τέλειωσε ιδανικά την πασα του Τίνο Κόστα στο 26' και από τη στιγμή που ο Σολδάδο στο 29' ευστόχησε στο πέναλτυ όλα απλοποιήθηκαν για την ισπανική ομάδα,. Η ΜΠΑΤΕ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να ορθώσει το ανάστημά της. Ο γκολκηπερ Γουάιτα ήταν εκεί όταν χρειάστηκε και έδιωξε τους κινδύνους, με αποτέλεσμα το τρίτο γκολ των νυχτερίδων, από τον Φεγκουλί στο 51', να ξεδιαλύνει σε μεγάλο ποσοστό την κατάσταση. Οι πρωταθλητές Λευκορωσίας μείωσαν σχεδόν άμεσα, στο 63', αλλά ο Πελεγκρίνο δεν άφησε το παιχνίδι στην τύχη του. Αλλαξε τον Ζόνας με τον Μπανέγκα, θωράκισε τη μεσαία γραμμή και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν,. Βέβαια η κλασσική χαμένη ευκαιρία του Ροντιόνωφ στο 69' και το 3 - 2 από τον Μοζολέφσκυ στο 83', ύστερα από το τραγικό λάθος του Γκάγκο, δημιούργησαν συνθήκες ντέρμπυ στο Μεστάγια, γρήγορα όμως ο Φεγκουλί, στο 86', με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του αποκατέστησε την ισορροπία και επανέφερε τις καρδιές των Βαλενθιάνων στη θέση τους,.

Βαλένθια: Γουάιτα, Σισοκό, Ραμυ, Περέιρα, Κόστα, Γκάγκο, Φεγκουλί,
Γουαρδάδο (88' Αλμπέλδα) Τίνο Κόστα, Ζόνας (67' Μπανέγκα) Σολδάδο (79' Βαλδές)
ΜΠΑΤΕ: Γκορμπούνωφ, Πολιακωφ, Φιλιπένκο, Ράντκωφ, Μπορντάτσεφ,
Λιχταρόβιτς (55' Σιβακωφ) Μπρεσάν (88' Κοντσεβόυ) Χλεμπ (77' Μοζολέφσκυ)