Σάββατο 6 Απριλίου 2013

Ρέντινγκ - Σαουθάμπτον 0 - 2

Με σκορ 2 - 0 επικράτησε της Ρέντινγκ η Σαουθάμπτον, η οποία ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, κάτι που διέκρινε και ο πρώην τεχνικός της και νυν των γηπεδούχων, Νάιτζελ Αντκινς,. Ενα βήμα πιο κοντά στον υποβιβασμό βρίσκεται η Ρέντινγκ, η οποία δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι θετικό από το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Σαουθάμπτον, από την οποία ηττήθηκε με 2 - 0 στο Μαντέσκι,. Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας παρέμειναν οι royals, απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη οι άγιοι.
Ο Νάιτζελ Αντικνς, είδε τον διάδοχό του στους αγίους, Μαουρίσιο Ποκετίνο, να παρατάσσει άρτια την ομάδα του στο γήπεδο, καθώς οι παίκτες των φιλοξενουμένων έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο και απομακρύνθηκαν με επτά βαθμούς από τις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, έχοντας τρεις διαδοχικές νίκες. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τη Ρέντινγκ, αλλά το σουτ του Γκάντερ από φάουλ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η δεύτερη απειλή για τη Σαουθάμπτον ήρθε στο ένατο λεπτό, αλλά ο Μπόρουτς έδιωξε σε κόρνερ τη σέντα του Λε Φοντρ πριν τον επερχόμενο Μόρισσον. 12 λεπτά αργότερα, ο Λε Φοντρ από… παρα λίγο δημιουργός, έγινε… παρα λίγο σκόρερ, αφού απώλεσε σημαντική ευκαιρία από πλεονεκτική θέση μπροστά από την εστία του Μπόρουτς. Και αφού η Ρέντινγκ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, η Σαουθάμπτον άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Ροντρίγκες με προβολή προ του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Ανταμ Φεντερίτσι. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ο Ροντρίγκες είχε ακόμη δύο ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, αλλά
τις έχασε αμφότερες, ενώ στην πρώτη από αυτές η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι,.