Τετάρτη 3 Απριλίου 2013

Ρεάλ Μαδρίτης - Γαλατά Σεραυ 3 - 0

Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποίησε επίδειξη δύναμης απέναντι σε μία ανοργάνωτη Γαλατά Σεραυ και με το 3 - 0 του Σαντιάγο Μπερναμπέου πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης από την προημιτελική φάση του Champions League,. Κάποτε η Γαλατά Σεραυ ήταν φόβητρο της Ρεάλ Μαδρίτης. Τότε που οι Μερένγκες δεν είχαν την καταιγιστική μηχανή γκολ που ονομάζεται Κριστιάνο Ρονάλντο και τότε που ο Φατίχ Τερίμ είχε στην επίθεση τον Ζαρντέλ. Οι εποχές άλλαξαν και μόλις στο 9ο λεπτό ο Πορτογάλος φρόντισε να φτάσει τα εννεα γκολ στο θεσμό και να αφήσει πίσω τους δυο άμεσους αντιπάλους του, τον Μπουράκ Γιλμάζ των Τούρκων και τον Λιονέλ Μέσι στον πίνακα των σκόρερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μετέβαλαν το αγωνιστικό πλάνο, που ταιριάζει γάντι στη... Ρεάλ,. Επιθετική φιλοσοφία με τον Γουέσλευ Σνάιντερ πίσω από τους Γιλμάζ και Ντιντιέ Ντρογκμπά και αρκετοί κενοί χώροι στα μετόπισθεν, απέναντι στην κορυφαία ομάδα αντεπιθέσεων του κόσμου. Αν και δοκίμασαν κάποια σουτ, οι παίκτες του Τερίμ δεν δικαίωσαν την επιλογή του προπονητή τους και στο 28ο λεπτό ο Καρίμ Μπενζεμά σημείωσε το 30ό τέρμα του στο θεσμό σε 50 εμφανίσεις,. Ο Τερίμ ανασυντάχθηκε στο ημίχρονο. Εξω ο Σνάιντερ, μέσα ο Γεκχάν Ζαν, με τους Τούρκους να παίζουν με τρεις στόπερ. Τίποτα δεν άλλαξε για τους γηπεδούχους, όμως, αφού έβρισκαν τους ίδιους χώρους στην πλάτη της ανοργάνωτης άμυνας των Τούρκων και έφταναν με μεγάλη άνεση μέχρι την περιοχή του Φερνάντο Μουσλέρα.
Η απροσεξία στην τελική πάσα, όμως, κόστισε πολλές επιθέσεις που θα μπορούσαν να αυξήσουν το δείκτη του σκορ,. Η είσοδος του Γκονσάλο Ιγκουαΐν έφερε και τριτο γκολ για λογαριασμό των πρωταθλητών Ισπανίας, που είχαν επικρατήσει κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο. Από τη στιγμή που ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτυ του Σέρχιο Ράμος στον Γιλμάζ και ο Ραφαέλ Βαράν αποτέλεσε τείχος για ακόμα ένα παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τύχη ακόμα και αν ολοκλήρωσαν το ματς με τρια φορ (πέρασε και ο Ουμούτ Μπουλούτ) εκ των οποίων ο αρχισκόρερ τους, Γιλμάζ, δεν θα αγωνιστεί στον επαναληπτικό λόγω καρτών,.  Real Madrid 3 Galatasaray 0: Classy Ronaldo and Co on course for semi-finals as Drogba fails to shine on reunion with Mourinho    Real Madrid v Galatasaray – as it happened   UEFA Champions League