Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Τουλούζ - Νις 3 - 4

Απίστευτο παιχνίδι ανάμεσα στην Τουλούζ και την Νις, με τους νισουά να παίρνουν μεγάλη νίκη με σκορ 4 - 3 και να ανεβαίνουν έστω και προσωρινά στην τέταρτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη,. Σε ένα τρομερό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ η Νις πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 4 - 3 επί της Τουλούζ, για την 31η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Europa League,. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε μόλις στο πρώτο λεπτό ο Μποθεάκ, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις και αρχικά ισοφάρισαν στο 8’ με τον Μπεν Γεντέρ και στο 19’ το προβάδισμα με τον Καπουέ. Ο Μποθεάκ έφερε και πάλι το παιχνίδι στην ισορροπία κάνοντας το 2 - 2 στο 40ο λεπτό. Στο 69’ ο Ζβίτανιτς έκανε το 3 - 2 για τη Νις, αλλά το καλύτερο οι δύο ομάδες το φύλαγαν στο τέλος. Στο 89’ ο Μπεν Γεντέρ ισοφάρισε, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ανίν χάρισε τη νίκη στους νισουά.

Μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη έχασε η Σοσσω, η οποία έμεινε στο 0 - 0 μέσα στην έδρα της με την Αζαξιό,.Ρεν - Παρί Σαιν Ζερμαιν 0 - 2

Ibrahimovic steals Beckham's thunder... but PSG are still smiles ahead in the title race

Αναλυτικά η 31η αγωνιστική:   Μαρσέιγ - Μπορντώ 1 - 0