Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2012

Τσάμπιονς Ληγκ… φαση ομιλων 2η αγωνιστικη

Η Τσέλσυ έκανε πλάκα στη Νόρτζελαντ (4 - 0) ενώ αντίθετα η Μπάγερν Μονάχου με μία άμυνα για… γέλια, ηττήθηκε 3 - 1 από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσωφ,.
Η κάτοχος του τίτλου, Τσέλσυ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Νόρτζελαντ με 4 - 0! Πρωταγωνιστικής για την αγγλική ομάδα ο Μάτα ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό επισφραγίζοντας έναν θαυμάσιο επιθετικό συνδυασμό των συμπαικτών του. Η νίκη αυτή, έφερε τους μπλε στην κορυφή του πέμπτου ομίλου καθώς στο άλλο παιχνίδι η Γιουβέντους δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Σαχτάρ στην Ιταλία! Εμεινε στο 1 - 1 και μακριά από την κορυφή,. Η μεγάλη έκπληξη της ημέρας έγινε στον 6ο όμιλο. Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσωφ, με φόρα από την εκτός έδρας νίκη επί της Λιλ στην πρώτη αγωνιστική, τώρα δεν… χαμπάριασε από την Μπάγερν Μονάχου. Στο… σπίτι της – πια - δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 3 - 1 την φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης και να στρογγυλοκαθίσει στην πρώτη θέση του ομίλου,. Στο άλλο παιχνίδι η Βαλένθια δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στη Λιλ. Οι νυχτερίδες νίκησαν
2 - 0 με δύο γκολ του Ζόνας και κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση… Στον 7ο όμιλο η Μπαρτσελωνα έκανε τα πράγματα εύκολα από την αρχή του εκτός έδρας αγώνα με την Μπενφίκα. Μόλις στο 7ο λεπτό
ο Αλέξις Σάντσες άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς, οι οποίοι στο τέλος πήραν την νίκη 2 - 0, χωρίς όμως να έχουν διάθεση να πανηγυρίσουν…Και πώς να το κάνουν όταν στο 77ο λεπτό του αγώνα είδαν τον αρχηγό τους, Κάρλος Πουγιόλ να αποχωρεί με έναν σοβαρότατο τραυματισμό στο χέρι μετά από κακή πτώση στο έδαφος,.

Νωρίτερα η Σέλτικ με τον… δικό μας, Γιώργο Σαμαρά είχε νικήσει 3 - 2 εκτός έδρας την Σπαρτάκ Μόσχας, κατακτώντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη στους ομίλους του Τσάμπιονς Ληγκ,.  http://www.celticfc.net/,. http://www.fcbarcelona.com/