Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

Μπολωνια - Ιντερ 1 - 3

Μετά από ένα κακό ξεκίνημα στο Καμπιονάτο, η Ιντερ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να γίνεται αποτελεσματική. Στο πλαίσιο της
9ης αγωνιστικής, οι νερατζούρι επικράτησαν 3 - 1 στην έδρα της Μπολωνια, έφτασαν τις πέντε σερί νίκες και ανέβηκαν, έστω και προσωρινά, στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ηττα για την Λάτσιο από την Φιορεντίνα με σκορ 2 - 0,. Νωρίτερα η Γιουβέντους νίκησε
1 - 0 την Κατάνια,. Η ομάδα του Στραματσιόνι είναι ολοφάνερο πλέον ότι παίζει με ανεβασμένη ψυχολογία. Οι τέσσερις σερί νίκες αποδείχθηκαν ευεργετικές για το ματς με την Μπολωνια. Οι παίκτες της Ιντερ μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν και να πάρουν το τρίποντο. Ο Ρανόκια στο 27ο λεπτό άνοιξε το σκορ ενώ στο 53΄ο Μιλίτο έκανε το 2 - 0
Η Μπολωνια μείωσε σε 2 - 1 στο 58ο λεπτό με τον Τσερούμπιν αλλά ο Καμπιάσσο στο 64΄διαμόρφωσε το τελικό 3 - 1,. Ετσι οι νερατζούρι έφτασαν τις πέντε συνεχόμενες νίκες και ανέβηκαν, έστω προσωρινά, στην δεύτερη θέση του πίνακα εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Λάτσιο στην έδρα της Φιορεντίνα με σκορ 2 - 0,.

Για τους βιόλα τα γκολ της νίκης σημείωσαν ο Λιάγιτς στις καθυστερήσεις
του πρώτου ημιχρόνου και ο Τόνυ στο 90΄ ενώ οι λατσιάλι ολοκλήρωσαν
το ματς με εννιά παίκτες καθώς αποβλήθηκαν Λεντέσμα και Ερνάνες,.

Σπουδαία νίκη για την Πάρμα με σκορ 3 - 1 μέσα στην έδρα της Τορίνο

Πολύ σημαντικό διπλό έκανε η Κάλιαρι, 1 - 0 στην Γένοβα απέναντι στην Σαμπντόρια

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:
Σάββατο 27/ 10
Σιένα - Παλέρμο 0 - 0
Μίλαν - Τζένοα 1 - 0 ( 77’ Ελ Σαραουΐ )
Κυριακή 28/ 10
Κατάνια - Γιουβέντους 0 - 1 ( 57’ Βιντάλ )
Μπολωνια - Ιντερ 1 - 3 ( 58΄Τσερουμπίν - 27΄Ρανόκια 53΄Μιλίτο 64΄Καμπιάσσο )
Φιορεντίνα - Λάτσιο 2 - 0 ( 45΄ Λιάγιτς 90΄ Τόνυ )
Πεσκάρα - Αταλάντα 0 - 0
Σαμπντόρια - Κάλιαρι 0 - 1 ( 47΄ Ντεσένα )
Τορίνο - Πάρμα 1 - 3
( 90+2΄Μπάσα - 72΄ Σανσόνε 73΄ Αμάουρι 88΄ Ρόσσι )
Νάπολι - Κιέβο () Ρόμα - Ουντινέζε
Serie A, Bologna 1 - 3 Inter, Sunday, 28 October 2012 17:26

Νάπολι - Κιέβο 1 - 0 ( 58’ Χάμσικ )
Ρόμα - Ουντινέζε 2 - 3 ( 22’ 24’ Λαμέλα - 32’ Ντομίτζι 50’ 88’ πεναλτυ Ντι Νατάλε )