Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2012

Βέροια - Skoda Ξάνθη 0 - 0

Σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, η Ξάνθη αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι περισσότερο από το βαθμό της ισοπαλίας (0 - 0) απέναντι στην αξιόμαχη Βέροια,. Οι δύο ομάδες δεν είχαν να αντιμετωπίσουν μόνο τις αντιξοότητες της αναμέτρησης, αλλά και αυτές που δημιούργησε η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου. Εξ ου το κακό θέαμα που παρουσίασαν και οι ελάχιστες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν κυρίως από σουτ. Το αξιοσημείωτο του πρώτου ημιχρόνου - αφού γκολ δεν είχαμε - ήταν το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε η Ξάνθη μετά την αποβολή του Γεωργιάδη για το τάκλιν στον Φλίσκα. Η αναταραχή που δημιουργήθηκε είχε ως αποτέλεσμα τη συμπλοκή παικτών, αλλά και την καθυστερημένη λήξη του πρώτου μέρους,. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη προσπάθησε να μετουσιώσει σε ευκαιρίες την αριθμητική της υπεροχή. Το έκανε στο 50ο λεπτό όταν ο Μαρκόφσκυ βρέθηκε
σε θέση βολής, αλλά τον νίκησε ο Καλί,. Βέροια - Skoda Ξάνθη 0-0

Οι Ακρίτες συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να
δημιουργούν τις προϋποθέσεις για το γκολ, ωστόσο ο βαθμός δυσκολίας
ολοένα ανέβαινε όσο αυξανόταν και η βροχή. Πάντως, στο 73' και στο
81' με τον Μάνταλο η ομάδα του Κωστένογλου θα μπορούσε να είχε

Βέροια (Νίκος Καρύδας): Λόπεζ, Γεωργιάδης, Ορέστες, Σνάουτσνερ, Κάλι,
Καλογέρης, Καφφές (59' Ζε Βιτωρ) Ολαϊτάν, Κόστλι (46' Αμαραντίδης)
Skoda Ξάνθη (Νίκος Κωστένογλου): Λοντίγκιν, Μαρσελίνιο ( 76' Πλατέλλας )
Καζούμπα, Μαρκόφσκυ, Βασιλακάκης, Βάλλας, Ντάνυ, Φλίσκας (65' Ονουάτσι)