Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2012

Ντόρτμουντ - Ρεάλ Μαδρίτης 2 - 1

( 36' Λεβαντόφσκυ 64' Σμέλτσερ - 38' Ρονάλντο ) Από την προηγούμενη φορά που συναντήθηκαν οι δυο ομάδες έχουν απομείνει μόνο οι Ζεμπάστιαν Κελ και Ικερ Κασίγιας, οι δυο αρχηγοί της Ντόρτμουντ με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Παρ' όλα αυτά, σε αντίθεση με το 1 - 1 του 2003, φέτος υπήρξε νικητής στη Βεστφαλία και ήταν οι Γερμανοί με 2 - 1,. Οι γηπεδούχοι απείλησαν περισσότερο την αντίπαλη εστία, ο Ικερ Κασίγιας δήλωνε παρών οπότε χρειαζόταν και μόνο οι κορυφαίοι σκόρερ των δυο αντιπάλων κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Πρώτα ο Ρόμπετ Λεβαντόφσκυ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε τραγικό λάθος του Πέπε (36') και δυο λεπτά αργότερα ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος πέτυχε γκολ για 7ο σερί ματς και η Ρεάλ για 14ο Ευρωπαϊκό εκτός έδρας, καταρρίπτοντας το ρεκόρ της διοργάνωσης,.Οι παίκτες του Γίργκεν Κλοππ, ξανά μεταμορφωμένοι σε σχέση με τις εμφανίσεις τους στο πρωτάθλημα, ήταν ανώτεροι και στο 2ο μέρος και κυνήγησαν με μεγαλύτερο πάθος το γκολ. Ο Μαρσέλ Σμέλτσερ βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον Κασίγιας στο 64ο λεπτό, την ώρα που οι παθητικοί πρωταθλητές Ισπανίας δεν κατάφερναν να απειλήσουν σοβαρά την αντίπαλη εστία. Ως εκ τούτου, η Ντόρτμουντ κράτησε το προβάδισμα και πήρε την πρωτοπορία του ομίλου, αφήνοντας πίσω τους Μερέγκες, που ηττήθηκαν για πρωτη φορά σε αγώνα που έχει σκοράρει ο Ρονάλντο,.http://www.bvb.de/?_%1B%E4%F4%9D,. http://www.uefa.com/

Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Χούμμελς, Σούμποτιτς, Σμέλτσερ,
Κελ, Μπέντερ (67' Γιουντογκάν) Γκρόσκροϊτς, Γκέτσε (87' Σίμπερ)
Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Ράμος, Πέπε, Βαράν, Εσσιέν, Κεντίρα
(20' Μόντριτς) Αλόνσο, Ντι Μαρία, Οζίλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά (73' Ιγκουαΐν)