Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

Φένλο - NAC Μπρέντα 1 - 4

Νίκη που της επιτρέπει να ελπίζει για την παραμονή της στην Eredivisie πέτυχε η Μπρέντα, που επικράτησε εκτός έδρας με
4 - 1, της ουραγού Φένλο στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής,. Σημαντικό τρίποντο για την Ντεν Χάαγκ που νίκησε με 2 - 0 την Βίλλεμ και ανέβηκε στην έβδομη θέση. Λευκή ισοπαλία ανάμεσα σε Ναϊμέγκεν και Ρόντα,.
Η Μπρέντα μπήκε γρήγορα μπροστά στο σκορ, με τον Λούιξ στο 8’ Είκοσι λεπτά αργότερα ο Χόι έκανε το 0 - 2, με τον Νουόφορ να μειώνει γρήγορα
(31’) για λογαριασμό της Φένλο,. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και με τα τέρματα των Φέρμπεεκ
(39’) και Λούρλινγκ (45’) το κατάφεραν,. Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, καθάρισε την αναμέτρηση η Ντεν Χάαγκ απέναντι στην εκ των ουραγών Βίλλεμ. Χόλα στο 62’ με πέναλτυ και Φαν Ντούινεν στο 88ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα,.

Σημαντικό βαθμό πήρε η Ρόντα στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 0 - 0 στην έδρα της Ναϊμέγκεν,. http://www.nac.nl/