Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

Εβερτον - Λίβερπουλ 2 - 2

Για 45λεπτά το ντέρμπυ του Μερσεϊσάιντ ήταν θεϊκό. Είχε τρομερό ρυθμό, πολλές φάσεις και τέσσερα γκολ. Και είχε δύο ομαδάρες, Εβερτον και Λίβερπουλ, να προλαβαίνουν να φτάνουν στο 2 - 2,. Ολα αυτά πριν ακολουθήσει ένα ημίχρονο με πολύ ξύλο, ένταση και ένα γκολ του Σουάρες στις καθυστερήσεις που αν μετρούσε (όπως έπρεπε) θα τους έδινε μεγάλη νίκη στο Γκούντισον Παρκ. Τρομερό παιχνίδι για τον Κέβην Μιραλάς, που αποχώρησε τραυματίας στην ανάπαυλα,. Οπως αρμόζει σε ένα ντέρμπυ της Premier League, οι δύο συμπολίτες μπήκαν με εξαιρετική διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Μόλις στο 14’ οι reds ήταν αυτοί που χάρηκαν με τον Λουίς Σουάρες. Ο Χοσέ Ενρίκε έκανε το γύρισμα, ο Ουρουγουανός έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε και αυτή κατέληξε στο πόδι του Μπαιηνς πριν μπει στα… δίχτυα της Εβερτον για το 1 - 0,. Με τον παίκτη της Λίβερπουλ να δίνει το δικό του show στον μετέπειτα πανηγυρισμό. Και δεν έφτανε αυτό, αλλά οι κόκκινοι έκαναν το 2 - 0 επτά λεπτά αργότερα. Ο αρχηγός, Στηβεν Τζέραρντ εκτέλεσε το φάουλ, ο Σουράρες και πάλι πετάχτηκε πρώτος και με κεφαλιά νίκησε εκ νέου τον Χάουαρντ για το 2 - 0,.  http://www.evertonfc.com/home/