Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2012

Αρσεναλ - Σάλκε 0 - 2

Σκοράροντας στο δεύτερο ημίχρονο, η Σάλκε πήρε τη νίκη στο Λονδίνο και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου. Κορυφαίος του αγώνα ο Αφελάυ,. Η Αρσεναλ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη καλή φάση με τον Ποντόλσκυ στο 9ο λεπτό. Η Σάλκε, όμως, δεν έκατσε με... σταυρωμένα τα χέρια. Μετά το 20' πήρε την κατοχή της μπάλας και άρχισε σιγά -σιγά με τους Αφελάυ και Φαρφάν να απειλεί τους κανονιέρηδες,. Γκολ δεν είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είδαμε καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις. Το ίδιο και στο δεύτερο με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με μια καλά φάση με τον Ράμσευ και τη Σάλκε να απαντά και αυτή,. Το ματς ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα μέχρι το 76ο λεπτό όταν ο Χούντελαρ βρέθηκε σε θέση βολής και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ,. Η Αρσεναλ βγήκε μπροστά και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 86ο λεπτό βρέθηκε για δεύτερη φορά στο καναβάτσο. Ο Αφελάυ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της δικής του απόδοσης και σκόραρε για το τελικό 2 - 0,. http://www.bbc.co.uk/sport/football/champions-league

Αρσεναλ: Μανόνε, Τζένκινσον (83' Νιαρμπί) Μέρτεζακερ, Βερμάελεν, Σάντος,
Κοκλέν, Αρτέτα, Ράμσευ, Καθόρλα, Ζερβίνιο (76' Ζιρού) Ποντόλσκυ (83' Αρσάβιν)
Σάλκε: Ούνερσταλ, Ουτσίντα, Χέβεντες, Ματίπ, Φουχς, Νόυσταντερ, Χέγκερ
(46' Τζόουνς) Φαρφάν, Χόλτμπι (65' Μπαρνέττα) Αφελάυ, Χούντελααρ (88' Μάρικα)
Αρσεναλ - Σάλκε 0 - 2 ( 76' Χούντελααρ 86' Αφελάυ )