Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2012

Βιτωρια Γκιμαράες - Βιτωρια Σετούμπαλ 2 - 1

Χρειάστηκε τέσσερις εντός έδρας απόπειρες για να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη μπροστά στο κοινό της η Γκιμαράες, που επικράτησε με 2 - 1 της Σετούμπαλ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της έβδομης αγωνιστικής στην Πορτογαλία,. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Λουίζ της Σετούμπαλ αντίκρισε την απ ευθείας κόκκινη κάρτα στο 45’, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, τον δρόμο προς τα αποδυτήρια πήρε ο Σουντάνι για λογαριασμό της Γκιμαράες,. Οι γηπεδούχοι… προσαρμόστηκαν πιο γρήγορα στις ειδικές συνθήκες του παιχνιδιού, ανοίγοντας το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Τοσκάνο,. Το πέναλτυ που εκτέλεσε εύστοχα ο Μεγιόνγκ στο 65’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια αλλά ο Ριμπέιρο με νέο πέναλτυ
( για τους γηπεδούχους αυτή τη φορά ) έδωσε την μεγάλη νίκη στην ομάδα του που έφτασε τους 11 βαθμούς, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος,.