Πέμπτη 11 Οκτωβρίου 2012

ΑΕ Λάρισα - Ολυμπιακός Βόλου 3 - 0

Η ΑΕΛ κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του θεσσαλικού ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό Βόλου και, δίκαια, πήρε τη νίκη. Η πρώτη καλή ευκαιρία καταγράφηκε στο 18' και ήταν από πλευράς φιλοξενούμενων, με τον Σέρεμετ να αποκρούει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Γόγολου από το ύψος της μικρής περιοχής. Εξη λεπτά αργότερα ο Ζεκίνια έστειλε την προειδοποιητική βολή, σημαδεύοντας με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Γκίτκου, ενώ στο 36' ο Δεινόπαπας άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από ωραία συνεργασία των συμπαικτών του. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέο δοκάρι του Ζεκίνια, στη συνέχεια όμως, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και μέχρι το 80ό λεπτό δεν έγινε τίποτα αξιοσημείωτο. Τότε, ο Δεινόπαπας βούτηξε στην αντίπαλη περιοχή για να κερδίσει πέναλτυ, ο Παλαιολόγος προσπάθησε να τον σηκώσει με το ζόρι και ο διαιτητής τους έβγαλε κίτρινη. Ηταν η δεύτερη για τον άσσο του Ολυμπιακού Βόλου...

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 88ο λεπτό, όταν ο Καρανίκας με κεφαλιά - ψαράκι έκανε το 2 - 0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ζεκίνια έβαλε το γκολ που άξιζε βάσει απόδοσης, μετατρέποντας σε θρίαμβο τη νίκη της ομάδας του Ζιώγα,.

ΑΕΛ (Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας,