Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

Βίτεσσε - Χέρενβεν 3 - 3

Χορταστικό θέαμα πρόσφεραν η Βίτεσσε και η Χέρενβεν για την 8η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, με το 3 - 3 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Τρεις φορές προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Φινμπόγκασον στο 36’ στο 63’ και με τον Κουμς στο 74’ με τον Μπόνυ να έχει την… απάντηση πετυχαίνοντας τρία τέρματα, στο 53’ στο 70’ και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ στο
79’., Με αυτή την ισοπαλία η Βίτεσσε δεν κατάφερε να ξεπεράσει την Τβέντε στην κορυφή, έστω και με παιχνίδι περισσότερο. Οι γηπεδούχοι στο τέλος προσπάθησαν να πάρουν και τη νίκη, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι η Χέρενβεν αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο το τελευταίο δεκάλεπτο, λόγω της αποβολής του Κρούισβιχκ, χωρίς ωστόσο, να καταφέρουν κάτι παραπάνω. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Τσβόλε πέτυχε η Χέρακλες, καθώς επικράτησε με
3 - 0 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν ο Αρμεντέρος στο 14ο λεπτό και στο 68’ και στο 81’ ο Γκουριγιέ. Νίκες για Βίλλεμ 1 - 0 την Βάλβαϊκ και για τη Ρόντα με σκορ 3 - 0 επί της Φένλο,.