Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Τσέλσυ - Λίβερπουλ 1 - 1

Ενα – ένα… κατεβαίνει τα σκαλιά της βαθμολογίας της Πρέμιερ Ληγκ η Τσέλσυ,. Οι μπλε του Λονδίνου, υποχώρησαν στην 3η θέση μετά το τελικό 1 - 1 με τη Λίβερπουλ στο μεγάλο ντέρμπυ της 11ης αγωνιστικής, με τους κόκκινους του Μπρένταν Ρότζερς να κλέβουν ουσιαστικά τον βαθμό,. Σοβαρός τραυματισμός για Τέρρυ,. Από την κορυφή… πλέον βλέπει και την πλάτη της Μάντσεστερ Σίτυ η ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο που μετράει τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα,. Πρωταγωνιστής για τους Κυπελλούχους Αγγλίας ο Τζων Τέρρυ που επέστρεψε με γκολ στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στα εγχώρια μετά την τιμωρία των τεσσάρων αγωνιστικών που εξέτισε, αλλά αποχώρησε με σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο, πριν το ημίχρονο,. Καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι μπλε, αλλά η Λίβερπουλ είχε τον Λουίς Σουάρες για να την ξαναβγάλει ακόμα μια φορά από τη δύσκολη θέση μετά το ματς με τη Νιούκαστλ και να της χαρίσει τον πολύτιμο – βάσει της εικόνας της αναμέτρησης – βαθμό στο Στάμφορντ Μπριτζ,. Αρσεναλ - Φούλαμ 3 - 3   http://www.chelseafc.com/

Στο 3 -5- 2 με το οποίο παρουσίασε τη Λίβερπουλ ο Μπρένταν Ρότζερς, είχε όφελος τον πλήρη έλεγχο στο χώρο του κέντρου και την άσκηση έντονης πίεσης στους γηπεδούχους στο πρώτο πεντάλεπτο. Η αμυντική τριάδα, όμως, θα περνούσε πολλές δύσκολες στιγμές,. η πρώτη, ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Αζάρ να μεταβιβάζει στον Οσκαρ και αυτός μέσα από την περιοχή και υπό πίεση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στη συμπλήρωση του 20λέπτου, οι μπλε άνοιξαν το σκορ! Από εκτέλεση κόρνερ του Μάτα, ο Τζων Τέρρυ στην επιστροφή του στις εγχώριες διοργανώσεις, με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 1 - 0! Ο αρχηγός των Λονδρέζων θα πλήρωνε το γκολ που πέτυχε με τον σοβαρό τραυματισμό στο 35’,. Σε κόντρα με τον Λουίς Σουάρες, χτύπησε στο γόνατο και αποχώρησε με φρικτούς πόνους έπειτα από ένα πεντάλεπτο κατά το οποίο λάμβανε τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό επιτελείο της ομάδας του,.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χουάν Μάτα έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της Τσέλσυ, σουτάροντας ψηλά ολομόναχος από πλεονεκτική θέση στην περιοχή,.  http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/20196350

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπυ ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της ομάδας του Ρομπέρτο Ντι Ματέο. Κυκλοφορώντας εύκολα τη μπάλα, έχοντας την κατοχή και σχεδόν χωρίς να αντιμετωπίζουν αντίσταση, οι Λονδρέζοι απείλησαν στο 53’ με το μακρινό σουτ του Μάτα και στο 57’ με την κεφαλιά του Τόρρες, την οποία απέκρουσε εξ επαφής ο Τζόουνς. Τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε. Και πολύ περισσότερο, το γκολ της Λίβερπουλ! Στο 73ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ, ο Κάραγκερ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Σουάρες ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Ραμίρες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 1,. Στο 87’, μάλιστα, ο Ουρουγουανός θα μπορούσε να έχει χαρίσει ένα σπουδαίο διπλό στην ομάδα του, αλλά σε τετ – α – τετ με τον Τσεχ, απέτυχε να τον περάσει και να σκοράρει,. http://www.premierleague.com/en-gb.html

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσυ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Τέρρυ (39’ Καιηχιλ) Αθπιλικουέτα, Μπέρτραντ,
Ραμίρες, Μάτα, Οσκαρ (77’ Μόουζες) Μίκελ, Αζάρ, Τόρρες ( 82’ Στάριτζ )

Λίβερπουλ: Τζόουνς, Τζόνσον, Χοσέ Ενρίκε, Αγκερ, Κάραγκερ,
Γουίσντομ, Σαχίν (60’ Σούσο) Τζέραρντ, Αλλεν, Στέρλινγκ, Σουάρες

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:
Σάββατο, 10/ 11
Αρσεναλ - Φούλαμ 3 - 3
( 11’ 69’ Ζιρού 23’ Ποντόλσκυ
- 29’ Μπερμπάτωφ 40’ Κατσάνικλιτς 67’ πεναλτυ Μπερμπάτωφ )
Εβερτον - Σάντερλαντ 2 - 1
( 76’ Φελαϊνί 79’ Γέλαβιτς - 45+1’ Adam Τζόνσον )
Ρέντινγκ - Νόργουιτς 0 - 0
Σαουθάμπτον - Σουωνση 1 - 1 ( 64’ Σνάιντερλιν - 73’Ντάυερ )
Στόουκ Σιτυ - ΚΠΡ 1 - 0 ( 52’ Ανταμ )
Γουίγκαν - Γουέστ Μπρομγουιτς 1 - 2
( 44’ Κονέ - 31’ Μόρισσον 43’ αυτογκολ Κάλντγουελ )
Αστον Βίλλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ () 2 - 3