Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Σέλτικ - Σαιντ Τζόνστον 1 - 1

Σε κάθε άλλο παρά σε περίπατο εξελίσσεται για τη Σέλτικ το φετεινό πρωτάθλημα στη Σκωτία,. Η απουσία της Ραιηντζερς καθιστούσε τους Καθολικούς απόλυτο φαβορί, όμως η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά έκανε ακόμη ένα δώρο την 13η αγωνιστική,. Εμεινε στο 1 - 1 (εντός έδρας μάλιστα) με την Σαιντ Τζόνστον και έχοντας πετύχει μόλις έξη νίκες ως τώρα, περιορίζεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας,. Ο Σαμαράς αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει δίχτυα, ενώ η γενικότερη εικόνα της Σέλτικ δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που μεσοβδόμαδα κατάφερε να κάνει έναν πραγματικό άθλο και να νικήσει την Μπαρτσελωνα,. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ του Βατ στο 51’ (είχε περάσει αλλαγή με το ξεκίνημα το δευτέρου ημιχρόνου) όμως η Σαιντ Τζόνστον ισοφάρισε στο 77’ χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Χάσελμπαϊνκ,.

Την γκέλα των Καθολικών εκμεταλλεύτηκε η Χιμπέρνιαν, η οποία επικρατώντας 2 - 1 της Νταντη Γιουνάιτεντ κατάφερε να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, με αέρα δύο πόντων από τη Σέλτικ. Οι Χιμπας προηγήθηκαν με τα γκολ των Γκρηφιθς (19’) και Ντόυλ (51’) καρδιοχτύπησαν δύο λεπτά αργότερα όταν μείωσε ο Μακ Κέη -Στηβεν, τελικά όμως, κράτησαν τη σπουδαία νίκη,.

Σαιντ Μίρρεν - Αμπερντην 1 - 4