Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

Τσέλσυ - Σαχτάρ 3 - 2

( 6' Τόρρες 40' Οσκαρ 94' Μόουζες - 9' 47' Ουίλιαν ) Στην πρώτη θέση τη Σαχτάρ έπιασε η Τσέλσυ, η οποία μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι πήρε το τρίποντο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Για να έρθει το χιτσκοκικό 3 - 2 χρειάστηκε το γρήγορο γκολ του Τόρρες με... κόντρα μόλις στο 6ο λεπτό και η άμεση απάντηση της Σαχτάρ με τον Ουίλιαν τρία λεπτά αργότερα,. Παρά την ψυχρολουσία οι μπλε δεν το έβαλαν κάτω και πήραν ξανά το προβάδισμα με τη γκολάρα του Οσκαρ στο 40ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος είδε τον Πιάτωβ εκτός θέσης (βγήκε από την περιοχή για να διώξει με το κεφάλι) και με ζυγισμένο μακρινό σουτ έγραψε το 2 - 1,. Η Σαχτάρ, όμως, ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ισοφάρισε και πάλι με τον Ουίλιαν. Στις καθυστερήσεις, η Τσέλσυ κρατούσε το καλύτερο, αφού στο 4ο λεπτό ο Μόουζες τη λύτρωσε και το τέρμα του διαμόρφωσε το τελικό 3 - 2,. εισιτηρια 41,067,.

ΤΣΕΛΣΥ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουίζ, Γκάρυ Κέηχιλ, Μπέρτραντ,
Ομπι Μίκελ, Ραμίρες, Μάτα, Αζάρ, Οσκάρ (79' Μόουζες) Τόρρες (90' Στάριτζ)
ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτωβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκυ, Ρατ, Χούμπσμαν, Φερναντίνιο,
Αλέξ Τεϊσέιρα ( 78' Ιλσίνιο ) Ουίλιαν, Μχιταριάν, Λουίζ Αντριάνο,.