Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

Γιουβέντους - Νόρτζελαντ 4 - 0

6' Μαρκίζιο 23 Βιδάλ 37' Τζιοβίνκο 75' Κουαλιαρέλα η Γιουβέντους αυτή τη φορά δεν την πάτησε όπως στο προηγούμενο ματς και έδειξε από την αρχή στη Νόρτζελαντ ποιος είναι το αφεντικό. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Μαρκίζιο έβαλε σε θέση οδηγού τη Μεγάλη Κυρία, η οποία αναζητούσε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση μετά από 9 συνεχόμενες ισοπαλίες, αλλά και την ψυχολογική τόνωση μετά την ήττα στο ντέρμπυ με την Ιντερ,. Στο 23ο λεπτό τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους μπιανκονέρι με τον Βιδάλ να σκοράρει με... τάκλιν, ενώ στο 37ο λεπτό η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Τζιοβίνκο να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3 - 0,. Στο δεύτερο μέρος η Γιούβε κατέβασε ταχύτητα παρέμεινε όμως στα καρρέ των φιλοξενούμενων και έψαχνε το τέταρτο γκολ. Αυτό ήρθε στο 75' από τον Κουαλιαρέλα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4 - 0,. http://www.corriere.it/sport/

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κιελίνι (69' Λούσιο), Μπαρτσάλι, Μπονούτσι,