Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 2012

Σουηδία - Αγγλία 4 - 2

( 20' 78' και 84' 91' Ιμπραίμοβιτς - 35' Γουέλμπεκ 38' Κόκερ ) η Σουηδία νίκησε την Αγγλία με 4 - 2 σε φιλικό παιχνίδι, αλλά το απίστευτο γκολ του Ζλάταν Ιμπράιμοβιτς άφησε άφωνη όλη την Ευρώπη! Με ψαλιδάκι από τα 25 μέτρα ο Σουηδός επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό σκορ και όλα λίγο μετά την ανακοίνωση από τη FIFA των δεκα καλύτερων γκολ της σαιζόν! O Ιμπρα πέτυχε και τα τέσσερα τέρματα των Σουηδών (!), ενώ οι Αγγλοι έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 2 - 1 (Γουέλμπεκ και Κόκερ τα γκολ) αλλά ο Ιμπραίμοβιτς απάντησε με άλλα τρία στο δεύτερο ημίχρονο! Το ένα γκολ ήταν καλύτερο από το άλλο, με αποκορύφωμα βεβαίως το τελευταίο που σημειώθηκε στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης,. Σε αυτήν την αναμέτρηση ο Στηβεν Τζέραρντ συμπλήρωσε τις
100 διεθνείς συμμετοχές του, κάνοντας την 20ή του ασίστ ( δευτερο γκολ )