Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Φιορεντίνα – Μίλαν 2 - 2

Με δύο εύστοχα κτυπήματα πέναλτυ η Φιορεντίνα ήρθε ισόπαλη 2 - 2 με την Μίλαν στο Αρτέμιο Φράνκι αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες… Ευκαιρία για τη Νάπολι να ξεφύγει! Επαιζε με δέκα παίκτες και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2 - 0 από την Μίλαν… Ακόμη κσι έτσι όμως η Φιορεντίνα κατάφερε να στερήσει τη… χαρά από την ομάδα του Μιλάνου. Ισοφάρισε σε 2 - 2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, με αποτέλεσμα να διατηρήσει αμετάβλητη την μεταξύ τους διαφορά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, αλλά και να δώσει την ευκαιρία στην Νάπολι να ξεφύγει,. Η Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Μοντολίβο. Στο 40ο λεπτό ο Τόμοβιτς δέχεται την κόκκινη κάρτα υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους να συνεχίσουν με δεκα παίκτες.

Ο Φλαμινί στο 62ο λεπτό διπλασιάζει τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους…

Στη συνέχεια όμως έρχεται η αντίδραση της Φιορεντίνα. Στο 66ο λεπτό ο Λιάγιτς μείωσε σε 2 - 1 με εύστοχο κτύπημα πέναλτυ… Στο 73ο λεπτό ο Πιζάρο – και πάλι με πέναλτυ - ισοφάρισε σε 2 - 2   Μπολωνια – Τορίνο 2 - 2   Γιουβέντους – Πεσκάρα 2 - 1

Fiorentina 2 - 2 Milan    Κυριακή 7 Απριλίου    Φιορεντίνα – Μίλαν 2 - 2
( 66’ Λιάγιτς πέναλτυ 73’ Πιζάρο πέναλτυ – 14’ Μοντολίβο 62’ Φλαμινί )