Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

Βαγιαδολίδ – Εσπανιόλ 1 - 1

Σε ακόμη ένα ματς ένας πρώην ερυθρόλευκος ο Οσκαρ – που είναι αλήθεια πως δεν έλαμψε ακριβώς με τη φανέλα του Ολυμπιακού - αποδείχθηκε ηγετική φυσιογνωμία για τη Βαγιαδολίδ.   Ο Ισπανός ποδοσφαιριστής κατάφερε με δικό του γκολ να διαμορφώσει το τελικό 1-1, σκορ που δεν επέτρεψε στην Εσπανιόλ που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν μπροστά, να πετύχει την πρώτη της νίκη στην Primera Division μετά από 7 αγωνιστικές. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν για ένα ολόκληρο ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αλβάρες στο 45’., Ακόμη και έτσι, μπόρεσαν να προηγηθούν με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Βερντού στο 70’ πριν έλθει εννέα λεπτά πριν το τέλος ο Οσκαρ να γράψει το τελικό 1 - 1,. Η ομαδα της Εσπανιόλ διαμαρτύρεται έντονα για τέρμα που σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Βερντού αλλά δεν μέτρησε, αφού ο σκόρερ είχε υποδειχθεί σε θέση οφ σάιντ. Πάντως, αξίζει να σημειωθεί πως η 7η αγωνιστική στην Ισπανία τείνει να γίνει συνώνυμη της εσχάτης των ποινών, καθώς και στα τέσσερα ματς που έχουν διεξαχθεί μέχρι τώρα έχουν σφυριχθεί ισάριθμα πέναλτυ,. Στη ζώνη της Ευρώπης βρέθηκε η Μπέτις, που επικράτησε με 2 - 0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Ντε Λοπέρα και την άφησε τρεις βαθμούς πίσω της, σε ένα ματς που οι περισσότερες συγκινήσεις προέκυψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο,.