Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

Μπενφίκα - Μπέιρα Μαρε 2 - 1

Μέσα σε δυο λεπτά κατάφερε να γυρίσει την κατάσταση η Μπενφίκα κόντρα στην Μπέιρα Μαρε. Οι αετοί της Λισσαβωνας επικράτησαν με 2 - 1 της ουραγού της βαθμολογίας στο Ντα Λουζ, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Superliga και βρέθηκαν προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, τρεις πόντους μπροστά από την Πόρτο που έχει ένα αγώνα λιγότερο και όλοι στους Λουζιτανούς παρακαλούν για μια απώλεια των δράκων στο κυριακάτικο ντέρμπυ με τη Σπόρτινγκ Λισσαβωνας. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Η Μπέιρα Μαρε αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, ανοίγοντας τα σκορ με τον Σάσο στο 5’., οι δυο φορές πρωταθλητές Ευρώπης έχασαν πέναλτυ και οι παίκτες του Ζόρζε Ζέσους έδειχναν να έχουν απογοητευτεί, μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Μπενφίκα μπήκε φουριόζα και έχασε ευκαιρίες μέχρι να έρθει η ανατροπή,. Στο 58’, ο Μάξι Περέιρα με ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή ισοφάρισε και στο 60’ ο Ροντρίγκο σε κενή εστία εκμεταλλεύτηκε ιδανικά τον άψογο συνδυασμό των συμπαικτών του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα,. http://www.beiramar.pt/

Η σύνθεση της Μπενφίκα: Αρτουρ, Μάξι Περέιρα, Ζαρντέλ, Γκαράυ,
Μελγκαγιέχο, Ματίκ, Πέρεζ, Σάλβιο (80’ Μπρούνο Σέζαρ)