Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2012

Πόρτο - Σπόρτινγκ Λισσαβώνας 2 - 0

Με γκολ δύο Κολομβιανών (Μαρτίνεζ και Ροντρίγκεζ) η Πόρτο πήρε το ντέρμπυ της έκτης αγωνιστικής απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισσαβώνας (2 - 0) και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς παρέα με την Μπενφίκα,. Στην δέκατη θέση βρίσκονται τα λιοντάρια, που μετρούν μόλις μία νίκη σε έξι αγώνες,. Η γηπεδούχος Πόρτο ήταν καλύτερη στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο δεκατο λεπτό, με τον Μαρτίνεζ. Η ομάδα του Βίτωρ Περέιρα δεν εκμεταλλεύθηκε το δώρο του διαιτητή της αναμέτρησης, ο οποίος καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτυ στο 55’, αλλά ο Λούτσο Γκονζάλεζ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Πατρίτσιο και έστω και έτσι απονεμήθηκε δικαιοσύνη. Τα χειρότερα για την Σπόρτινγκ ήρθαν στο 71ο λεπτό, όταν ο Ρόχο αντίκρισε την (σωστή) δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη και κερδίζοντας νέο πέναλτυ (υπαρκτό αυτή την φορά) διαμόρφωσαν το τελικό 2 - 0 με τον Ροντρίκεζ στο 83’.,