Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2012

Παναθηναϊκός - Μάριμπορ 1 - 0

Ο Βιτόλο χρειάστηκε δύο πέναλτυ για να σκοράρει το ένα και ο Παναθηναϊκός να πάρει την πρώτη του νίκη (1 - 0 τη Μάριμπορ) στους ομίλους του Europa League. Τώρα χρειάζεται διπλό στο Λονδίνο επί της Τόττεναμ στις 6 Δεκεμβρίου για να προκριθεί στους 32,. Μετά από δύο βαθμούς από ισοπαλίες, έφτασε η ώρα για την πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στο Europa League. Η εμφάνιση κόντρα στη Μάριμπορ δεν είχε το ρυθμό και τον ανανεωτικό ενθουσιασμό του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ, ωστόσο οι πράσινοι είχαν επιθετική δραστηριότητα, πάτησαν πολλές φορές στην περιοχή των Σλοβένων και κέρδισαν δύο πέναλτυ,. Ο Βιτόλο ήταν το πρόσωπο του αγώνα. Ο Ισπανός πήγε δύο φορές στα 11 μέτρα σε διάστημα λίγων λεπτών,. Αστόχησε στο πρώτο πέναλτυ (54') με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στο δεύτερο (67') πήρε την μπάλα από τα χέρια του Σισοκό, επέδειξε αποφασιστικότητα και θέληση για ρεβάνς, και τα κατάφερε,. Για να φτάσει βέβαια ο Παναθηναϊκός στην αύξηση της πίεσης προς την περιοχή της Μάριμπορ και να κερδίσει δύο πέναλτυ, είχε παίξει ρόλο και η αποβολή του Μέγιατς, στο φινάλε του πρώτου μέρους, για χέρι στο όριο της μεγάλης περιοχής,. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός αναλώθηκε στην κυκλοφορία μπάλας και σε σέντρες
από τα άκρα,. Η περιοχή όμως της Μάριμπορ δε γέμιζε με πράσινες φανέλες.

Οι ποδοσφαιριστές του Χουάν Ραμόν Ρότσα άρχισαν να κερδίζουν μέτρα προς την περιοχή του Χαντάνοβιτς από το 30ο λεπτό κι έπειτα,. Σε εκείνο το σημείο οι Σισοκό, Κουίνσυ, Τοτσέ συνεργάστηκαν με ωραίες πάσες, με τον Ισπανό φορ να ανατρέπεται και τον διαιτητή να μη βλέπει την παράβαση,. Το σκορ, πάντως, θα μπορούσε να ήταν ευρύτερο του 1 - 0 αν ο τερματοφύλακας της Μάριμπορ δεν κέρδιζε τον Τοτσέ σε ένα τετ α τετ και σε μια εκτέλεση φάουλ,. Overview   Report   Lineups  Commentary

Statistics   Παναθηναϊκός-Μάριμπορ 1-0

ΣΚΟΡΕΡ: 67' πεναλτυ Βιτόλο
ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΥ: 54' Βιτόλο
ΔΟΚΑΡΙ: 54' Βιτόλο ( στο πέναλτυ )
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λωράν Ντουαμέλ ( Γαλλία )
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 45'+1' Μέγιατς ( 2η κίτρινη )
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42' Μέγιατς 52' Μέρτελ 54' Αργκους
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Σπυρόπουλος, Βύντρα,