Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2012

Αντερλεχτ - Μίλαν 1 - 3

( 78΄ Ντε Σούτερ - 47΄ Ελ Σαραουί 71΄ Μεξές 90΄ Πάτο ) ακόμα και αυτή η Μίλαν δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Αντερλεχτ εξασφαλίζοντας την πρόκριση με τη νίκη της (3 - 1) Μπορεί η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να μην πλησίασε καν την εστία του Πρότο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα των Βρυξελλών, ωστόσο με τρία τέρματα στην επανάληψη πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάσημ., Ο μόνιμος σκόρερ των Μιλάνεζων στα τελευταία ματς Ελ Σαραουί άνοιξε το σκορ στο 47' ενώ στο 71' ο Μεξές πέτυχε το καλύτερο γκολ στο φετεινό Τσάμπιονς Ληγκ με ανάποδο ψαλίδι από το ύψος της περιοχής! Οι γηπεδούχοι, παίζοντας με δεκα παίκτες από το 70' λόγω αποβολής του Νούιτινγκ, έκαναν ότι μπορούσαν στο τελευταίο τέταρτο.  Μείωσαν με τον Ντε Σάτερ στο 78', έχασαν ευκαιρίες και πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση,. Αντ' αυτού, η Μίλαν πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Πάτο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων,.

Αντερλεχτ: Πρότο, Ζυλλέ, Κουγιατέ, Νούιτινκ, Ντεσχάχτ, Κλιέσταν,