Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2012

Αρσεναλ - Μονπελιέ 2 - 0

( 49΄Γουίλσιρ 63΄ Ποντόλσκυ ) η Αρσεναλ δεν εντυπωσίασε, αλλά είχε τον Ζιρού και πήρε το τρίποντο ( 2 - 0 τη Μονπελιέ ) που της έδωσε το εισιτήριο για τους 16 του Champions League,. Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί η Αρσεναλ να είχε την κατοχή της μπάλας, η Μονπελιέ όμως είχε καλή αμυντική λειτουργία και έδειχνε στους γηπεδούχους πως δεν θα έχουν ένα εύκολο βράδυ. Η ομάδα του Βενγκέρ ήταν αυτή που ήθελε τη νίκη (οι Γάλλοι έχουν χάσει ουσιαστικά το τραινο ακόμα και του Europa League) αλλά η δυσκολία στην επίθεση προκάλεσε προβληματισμό,. Τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο γιατί στο δεύτερο και συγκεκριμένα στο 49', ο Γουϊλσιρ έλυσε το γόρδιο δεσμό - μετά από πασα του Ζιρού - και με το γκολ που σημείωσε έδωσε το προβάδισμα στην Αρσεναλ που με τρίποντο εξασφάλιζε την πρόκριση στον επόμενο γύρο,. Το γκολ αυτό έδωσε αέρα στους Λονδρέζους, οι οποίοι στο 63' έδωσαν τέλος στη σεμνή τελετή. Ποντόλσκυ και Ζιρού συνδυάστηκαν άψογα και ο πρώτος με σουτ σε πρώτο χρόνο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 - 0 που σήμανε το τέλος των φιλοξενούμενων,. Arsenal 2 Montpellier 0: Gunners go through to last 16 thanks to Wilshere and Podolski ,.    Report

Αρσεναλ: Σέζνυ, Σανιά, Μερτεσάκερ, Βερμάλεν, Κοσιελνί, Αρτέτα,
Γουίλσιρ, Οξλέηντ - Τσάμπερλαιν (70' Ράμσευ) Καθόρλα (85' Κοκελίν)
Μονπελιέ: Γιουρντέν, Γιανγκά Μπιβά, Μπεντιμώ, Κονγκρέ, Ελ Καουτάρι,