Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012

Βίλλεμ - Ουτρέχτη 1 - 5, Αγιαξ - Βίτεσσε 0 - 2

Η Αϊντχόβεν δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Χέρακλες, την οποία και σκόρπισε με 4 - 0,. Πλέον η ομάδα του Ντικ Άντβοκαατ βρίσκεται στην κορυφή της Eredivisie, έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από την Τβέντε, που αγωνίζεται αύριο,. Μπήκε στην τετράδα η Ουτρέχτη, που έκανε... παρέλαση στην έδρα της Βίλλεμ (5 - 1) Ο Μέρτενς ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο της Αϊντχόβεν προς την νίκη, στο 19ο λεπτό, για να έρθει ο Νάρσινγκ στο 36’ και να διαμορφώσει το 2 - 0 του ημιχρόνου,. Ο ίδιος παίκτης έφτιαξε το γκολ που πέτυχε ο Στρόοτμαν στο 74’, με το σκορ να κλείνει στο 81’ από τον Μάταβζ. Πέντε λεπτά νωρίτερα η δεύτερη κίτρινη του Κουανσά, είχε κάνει ευκολότερο το έργο των γηπεδούχων.  Ρόντα - Ντεν Χάαγκ 0 - 0

Βίλλεμ - Ουτρέχτη 1 - 5
( Μουλένγκα αυτογκολ 38’ - Φαν Ντερ Γκουν 13’ Μουλένγκα 44’ 84’ Γκερντ 63’ 75’ )
Αϊντχόβεν - Χέρακλες 4 - 0 ( Μέρτενς 19’ Νάρσινγκ 36’ Στρόοτμαν 74’ Μάταβζ 81’ )

Ο Αγιαξ ήταν η μοναδική αήττητη ομάδα της Eredivisie τις πρώτες δέκα αγωνιστικές, αλλά η φετινή Βίτεσσε είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα! Με δύο γκολ του Μπόνυ, η ομάδα του Αρνεμ πέρασε με 2 - 0 από την Αμστερνταμ Αρίνα, υποχρεώνοντας τον Αίαντα στην πρώτη του φετινή ήττα και μένοντας ταυτόχρονα ζωντανή στην μάχη του τίτλου,. Ο Γουίλφριντ Μπόνυ χτύπησε για πρώτη φορά στο 38ο λεπτό, όταν μετά από πασα του Κακουτά έκανε το 0 - 1,. Με τους παίκτες να μην έχουν ζεσταθεί καλά καλά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιρλανδός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την πασα του Ιμπάρα και έγραψε το τελικό 0 - 2 στο 46’,.

Η Βίτεσσε έφτασε έτσι τους 24 βαθμούς και βρίσκεται (προσωρινά) στην δεύτερη θεση, -1 από την πρώτη Τβέντε.  http://www.heracles.nl/nieuws/Heraclestv

Εχασε σημαντικό έδαφος ο Αγιαξ, που έμεινε στους 18 βαθμούς,.