Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2012

Γουέστ Μπρομγουιτς - Σαουθάμπτον 2 - 0

Η Γουέστ Μπρομγουιτς του Στηβ Κλαρκ συνεχίζει να αποδεικνύει ότι έχει υψηλές βλέψεις τη φετινή σαιζόν! Για τη 10η αγωνιστική της Πρέμιερ Ληγκ, επικράτησε 2 - 0 της Σαουθάμπτον και βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με αβαντάζ έναντι της Τόττεναμ στη διαφορά τερμάτων! Ο Πητερ Οντεμβίγκι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο Χόθορνς, όπου οι νεοφώτιστοι πάλεψαν, αλλά έπεσαν. Δύο γκολ του Νιγηριανού, έγραψαν την ιστορία του παιχνιδιού,. Στον πάτο της βαθμολογίας – μαζί με την ΚΠΡ – έμεινε η Σαουθάμπτον,. Τα πολλά λάθη και οι χαμένες μπαλιές στο χώρο του κέντρου επέτρεψαν και στις δύο ομάδες να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή, παίζοντας ανοιχτά. Η Γουέστ Μπρομγουιτς προσπαθούσε να βρει τον Σέην Λονγκ για να πετύχει το στόχο της, αλλά πρωταγωνιστής ήταν ο Πητερ Οντεμβίγκι. Στο 17ο λεπτό με ωραία προσπάθεια τροφοδότησε τον Γκέρα που από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ. Λίγο μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου, όμως, ο Νιγηριανός άσσος νίκησε τον Γκατσάνιγκα από κοντά για το 1 - 0. Θα μπορούσε μάλιστα να έχει διπλασιάσει τα τέρματα των baggies, αλλά στο ριμπάουντ που πήρε από σουτ του Λονγκ λίγο πριν το ημίχρονο, κόντραρε στον Σνάιντερλιν προτού κατευθυνθεί στην εστία των Αγίων,. Γουέστ Μπρομγουιτς - Σαουθάμπτον 2 - 0 ( 36' 60' Οντεμβίγκι )

West Brom 2 Southampton 0: Handy victory! Odemwingie piles more pressure on Adkins