Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2012

Μπενφίκα - Σέλτικ 2 - 1

( 7' Τζων 71' Γκαράυ - 32' Σαμαράς ) η Μπενφίκα έπαιζε το τελευταίο χαρτί της στο Λουζ, καθώς το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής την έστελνε στο Καμπ Νόου,. Το τρίποντο ήταν προϋπόθεση για να ελπίζει κάτι καλό στο τέλος και
γι' αυτό βιάστηκε να βάλει το γκολ με τον Ολα Τζων. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά, μέχρι να αποφασίσουν οι Σκωτσέζοι να αφήσουν την άμυνα και να ξεμυτήσουν στο γήπεδο των Λουζιτανών. Με μία στημένη φάση, ο Γιώργος Σαμαράς έφτασε τα πεντε γκολ στα επτα τελευταία ματς της Σέλτικ στο θεσμό (μαζί με τα προκριματικά) και έσπασε το ρεκόρ του Χένρικ Λάρσον,. Το 1 - 1, όπως και η νίκη ή κάθε ισοπαλία με γκολ, έδινε το εισιτήριο της πρόκρισης στους Καθολικούς, με συνέπεια οι παίκτες του Νηλ Λένον να γυρίσουν ξανά στην... ασφάλεια του γηπέδου τους, δίνοντας πολύ χώρο στους γηπεδούχους. Οι Πορτογάλοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες και όλα έδειχναν ότι ο Φραιηζερ Φόρστερ θα μάζευε την μπάλα σύντομα από τα δίχτυα του. Αυτό συνέβη στο 71ο λεπτό, όταν ο Εσέκιελ Γκαράυ έκανε το 2 - 1 και μάλιστα λίγο αργότερα ο Σάλβιο είχε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη, αλλά την έστειλε στο... δοκάρι,. Το 2 - 1 παρέμεινε μέχρι τέλους και αφήνει μία μικρή χαραμάδα αισιοδοξίας στους Πορτογάλους, πως θα πάρουν την πρόκριση απέναντι στην Μπαρτσελωνα,. Benfica 2 Celtic 1: Hoops Euro future out of their hands

Μπενφίκα: Αρτούρ, Αλμέιδα, Λουιζάο, Γκαράυ, Μελγαρέχο, Τζων, Μάτιτς
(78' Περέιρα) Λίμα (75' Γκαϊτάν) Πέρες, Καρδόσσο, Σάλβιο (90+2' Ζαρντέλ)
Σέλτικ: Φόρστερ, Λούστιγκ, Γουίλσων, Αμπροουζ, Μάθιους, Λέντλευ (80' Γουάτ)
Γουανιάμα, Μπράουν (64' Κόμμονς) Μάλγκριου (46' Καγιάλ) Σαμαράς, Χούπερ,.