Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2012

προκριματικα Μουντιαλ 2014 Ομάν - Ιαπωνία 1 - 2

( 77' Μουμπάρακ - 20' Κιγιοτάκε 89' Οκαζάκι ) θέση τουλάχιστον στα πλαιη οφφ εξασφάλισε η Ιαπωνία, με την εκτός έδρας νίκη επί του Ομάν για την 6η αγωνιστική της 4ης φάσης των προκριματικών της ασιατικής ζώνης για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014. Επιασε Νότια Κορέα και Ιράν στην 1η θέση το Κατάρ,. Η Ιαπωνία έγινε η 1η ομάδα από την Ασία που εξασφάλισε τουλάχιστον την παρουσία της στον 5ο προκριματικό γύρο του Μουντιάλ της Βραζιλίας, μετά τη νίκη της 2 - 1 επί του Ομάν στο Μουσκάτ. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζακερόνι, η οποία κυνηγάει την σερί παρουσία της στην κορυφαία ποδοσφαιρική διοργάνωση,  προηγήθηκε με το 1ο τέρμα του Χιρόσι Κιγιοτάκε για την Ιαπωνία, στο 20ό λεπτό,. Οι αήττητοι στην έδρα τους γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Αχμέντ Μουμπάρακ στο 77', ωστόσο η Ιαπωνία, παρά τις απουσίες των Σίντζι Καγκάβα, Ατσούτο Ουτσίντα και Γιουΐτσι Κομάνο, έφτασε στη νίκη χάρη στο τέρμα του Σίντζι Οκαζάκι στο 89ο λεπτό. Πλέον η χώρα του ανατέλλοντος ήλιου χρειάζεται νίκη επί της Ιορδανίας στην επόμενη αγωνιστική
(26 Μαρτίου 2013) ή μία ισοπαλία και συνάμα να έρθει ισόπαλο το Αυστραλία - Ομάν, ώστε να προκριθεί οριστικά στην τελική φάση του Μουντιάλ στη Βραζιλια,.