Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012

Πόρτο - Μαρίτιμο 5 - 0

Ασταμάτητη, εντυπωσιακή, καταιγιστική ήταν η Πόρτο για την 8η αγωνιστική του Πορτογαλικού Πρωταθλήματος, καθώς μέσα στην έδρα της συνέτριψε με 5 - 0 την Μαρίτιμο,. Οι δράκοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην αντίπαλό τους για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στο παιχνίδι, δείχνοντας από την αρχή ότι είναι το… αφεντικό,. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ο Τζάκσον και ο Χαμές Ροντρίγκεζ, οι οποίοι σκόραραν από δύο τέρματα,. Η Πόρτο έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της και άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Τζάκσον. Το 2 - 0 έκανε στο 35΄ο Βαρέλα, με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δράκοι μπήκαν με… το πόδι στο γκάζι και με τον Τζάκσον να σκοράρει ξανά τριπλασίασαν τα τέρματά. Από εκεί και πέρα ήταν η σειρά του Χαμές Ροντρίγκεζ να αναλάβει δράση και με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, 72’ και 78’  έκανε το τελικό 5 - 0,.