Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

Αρσεναλ - Τόττεναμ 5 - 2

Ο Εμμάνουελ Αντεμπαγιόρ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Πρέμιερ που σκοράρει και αποβάλλεται σε ντέρμπυ του Βορειου Λονδίνου και άφησε την Τόττεναμ έρμαιο στις διαθέσεις της Αρσεναλ, με τους κανονιέρηδες να παίρνουν τη νίκη με σκορ 5 - 2, σε ένα χορταστικό παιχνίδι που έληξε με το ίδιο σκορ όπως και πέρυσι! Το ντέρμπυ της αγγλική πρωτεύουσας τα είχε όλα,. Γκολ, αποβολές, πολλές φάσεις, νεύρα, πάθος και ανατροπές,. Οι κατάρες των οπαδών της Αρσεναλ, οι οποίοι είδαν τον Αντεμπαγιόρ να πανηγυρίζει μπροστά τους το γκολ του, έπιασαν τόπο, αφού λίγα λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του και μαζί με αυτή και η κατάρρευση της Τόττεναμ,. Η Αρσεναλ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό της πλεονέκτημα και μέχρι το τελευταίο 20λεπτο ήταν η μόνη ομάδα στο Emirates,. Η Τόττεναμ πάλεψε όσο μπορούσε, μείωσε και απείλησε για την ισοφάριση, ωστόσο οι παίκτες της έδειχναν να μένουν από δυνάμεις,.

Σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και ο Γουιλιάμ Γκαλάς, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε,. Arsenal 5 Tottenham 2: Hero to zero! Adebayor scores first before seeing red for desperate lunge as Gunners seal derby delight

του Βίλλας Μπόας και από την δεξιά πλευρά ο Θίο Γουωλκοτ έστησε το
δικό του πάρτυ, με αποτέλεσμα οι κανονιέρηδες να πιέζουν συνεχώς,.

το θρίαμβό της με τον Γουωλκοτ, ο οποίος επιβραβεύτηκε για την
εξαιρετική του εμφάνιση κάνοντας το τελικό 5 - 2, στις καθυστερήσεις,.

Σάββατο 17/ 11  Αρσεναλ - Τόττεναμ 5 - 2
( 24' Μερτεζάκερ 42' Ποντόλσκυ 45'+1' Ζιρού 60' Καθόρλα 90'+1' Γουωλκοτ
- 10' Αντεμπαγιόρ 71' Μπαιηλ )