Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2012

Σαουδική Αραβία - Αργεντινή 0 - 0

Η Αργεντινή έμεινε στην εκτός έδρας ισοπαλία με τη Σαουδική Αραβία (0 - 0) που έγινε στο Ριάντ και μαζί ο Λιονέλ Μέσι έχασε την ευκαιρία να γίνει ο παίκτης με τα περισσότερα γκολ σε ένα ημερολογιακό έτος για την εθνική ομάδα της χώρας του,. Ο Μέσι χρειαζόταν ένα γκολ για να φθάσει τα 13 με τη φανέλα της Αργεντινής και να ξεπεράσει τον Γκαμπριέλ Μπατιστούτα, αλλά οι προσπάθειές του δεν βρήκαν στόχο απέναντι στη συμπαγή αμυντική γραμμή της Σαουδικής Αραβίας και κυρίως τον τερματοφύλακά της Βαλέντ Αμπτουλάχ,. Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ στο 28ο λεπτό, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφ σάιντ,. Ακόμα χάνει ευκαιρίες κόντρα στη Σαουδική Αραβία η Αργεντινή. Η μπιανκοσελέστε ήρθε 0 - 0 με το ασιατικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο στάδιο King Fahd Internacional στο Ριάντ σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, εν όψει της καλύτερης προετοιμασίας της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014 στη Βραζιλία,. Οι παίκτες του Σαμπέλα έχασαν πολλές ευκαιρίες για τα σκοράρουν, έχοντας στον αγωνιστικό χώρο αρκετούς από τους βασικούς τους παίκτες, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό σίγουρα να είναι απογοητευμένος από την αστοχία των ποδοσφαιριστών του, ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο,. http://www.afa.org.ar/,.  http://www.thesaff.com.sa/

Arabia Saudita (0): Abdullah, Al- Shahrani, Hawsawi, Al- Bishi,
Al- Harbi, Khariri, Al- Dosari, Otaif, Al- Jassim, Al- Shamrani y Al- Sahlawi.
Argentina (0): Sergio Romero; Pablo Zabaleta, Federico Fernández,