Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Εβιάν - Σαιντ Ετιέν 2 - 2, Παρί Σαιν Ζερμαιν - Ρεν 1 - 2

Εφτασε στην πηγή η Σαιντ Ετιέν, αλλά νερό… Εβιάν δεν ήπιε,. Την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Ligue 1, έστω προσωρινά, έχασαν οι στεφανουά οι οποίοι έμειναν στο 2 - 2, με την ομάδα του Σίντνευ Γκοβού, για τη 13η αγωνιστική,. Τρίτη σερί ισοπαλία για τη Μονπελιέ μετά το 1 - 1 με τη Βαλανσιέν, ενώ σημαντική νίκη για την Μπρεστ, καθώς επικράτησε με σκορ 3 - 0 της Μπαστιά και ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού,. Το αυτογκόλ του Μπουχούρ από το 10ο λεπτό ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη (1 - 0) στη Σοσσω, μέσα στην Κορσική, κόντρα στην Αζαξιό. Στο ντέρμπυ των ουραγών, Τρουά και Νανσυ ήρθαν ισόπαλες 3 - 3, με τον Νιβέ να σώζει την… παρτίδα για τους νεοφώτιστους στο 87ο λεπτό,. Την καλή της φόρμα, επιβεβαίωσε για ένα ημίχρονο η Σαιντ Ετιέν κόντρα στην Εβιάν, με τον Γκραντέλ να της δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε 18 λεπτά (10’ και 28’) Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, μείωσαν αρχικά στο 48’ με τον Ραμπιού, με τον Ανγκουλά στο 80ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 2 - 2 και να χαρίζει το βαθμό στην ομάδα του,.

η 13η αγωνιστική:
Παρασκευή, 16/ 11
Λωριάν - Λιλ 2 - 0 ( 24’ Μπουριγιόν 69’ Γκορνιέ )
Σάββατο, 17/ 11
Παρί Σαιν Ζερμαιν - Ρεν 1 - 2 ( 21’ Νενέ - 14’ Αλεσαντρίνι 35’ Φερρέ)
Αζαξιό - Σοσσω 0 - 1 ( 10’ αυτογκολ Μπουχούρ )
Τρουά - Νανσί 3 - 3
( 20’ Ενγκογί 82’ 87’ πεναλτυ Νιβέ - 32’ Πουϊγκρενιέ 34’ Μολώ 45+1’ Λουίς )
Εβιάν - Σαιντ Ετιέν 2 - 2 ( 48’ Ραμπιού 80’ Ανγκουλά - 10’ 28’ Γκραντέλ )
Μπρεστ - Μπαστιά 3 - 0 ( 44’ 67’ Τουρέ 61’ πεναλτυ Μπεν Μπασάτ )
Βαλανσιέν - Μονπελιέ 1 - 1 ( 39’ Πουζόλ - 16’ Σαρμπονιέ )
Κυριακή, 18/ 11
Λιων - Ρεμς () Νις - Τουλούζ () Μπορντώ - Μαρσέιγ ()

Δεύτερο παιχνίδι χωρίς τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και δεύτερη απώλεια για τους πρωτευουσιάνους, οι οποίοι ηττήθηκαν με σκορ 2 - 1, στο Παρκ ντε Πρενς, από τη Ρεν για τη 13η αγωνιστική της Ligue 1,. Τον τελευταίο μήνα, η ομάδα του Φρεντερίκ Αντονεττί βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και παρά το γεγονός πως τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες από το 52', έφτασε στην τρίτη συνεχόμενή της νίκη,. Μόλις στο 14ο λεπτό, η Ρεν έδειξε τις ορέξεις της στο Παρκ ντε Πρενς με τον Αλεσαντρίνι να τη βάζει μπροστά στο σκορ. Στο 21’, ο Νενέ βρήκε δίχτυα για την Παρί Σαιν Ζερμαιν, ενώ τα πράγματα φάνηκαν να εξελίσσονται ακόμη καλύτερα για την ομάδα του στο 25’, όταν ο τερματοφύλακας, Κοστίλ, άφησε τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο,. Αντί όμως να το εκμεταλλευτούν αυτό οι πρωτευουσιάνοι, ο Φερρέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ρεν με γκολ στο 35’, η οποία πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια. Στο 52’ ο Μακούν αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, ωστόσο μία τα δοκάρια, μία η αστοχία της Παρί Σαιν Ζερμαιν, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Φρεντερίκ Αντονεττί να πάρει μία σπουδαία νίκη και να επιβεβαιώσει την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο μήνα,. http://www.staderennais.com/