Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Ρεάλ Μαδρίτης – Αθλέτικο Μπιλμπάο 5 - 1

Οταν μαθαίνεις ότι η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε πέντε γκολ, ρωτάς στα πόσα… σταμάτησε ο Κριστιάνο Ρονάλντο,. Η έστω πόσες πασες μοίρασε,. Και όμως η βασίλισσα επικράτησε 5 - 1 της Αθλέτικο Μπιλμπάο για την 12η αγωνιστική της Primera Division, χωρίς να χρειαστεί κάποια μαγική ενέργεια του CR7 για να ξεκλειδώσει την άμυνα των Βάσκων,. Οι Μαδριλένοι όσο νικούν, τόσο συνεχίζουν να ελπίζουν για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, που παραμένουν στο -8 από τη Μπαρτσελωνα,. Στο 12’ ο Καρίμ Μπενζεμά έδωσε προβάδισμα στη Ρεάλ Μαδρίτης με εξαιρετική λόμπα, που κρέμασε τον γκολκηπερ της Μπιλμπάο. Στο 30’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Εζίλ, ο Ράμος έπιασε την κεφαλιά- ψαράκι και έδωσε… αέρα δύο γκολ,. Πριν καλά -καλά καταλάβουν οι Βάσκοι τι έγινε και πιο συγκεκριμένα μετά από δύο λεπτά και πάλι ο Γάλλος επιθετικός πήρε τη μπάλα, γύρισε και με πολύ όμορφο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο
3 - 0,. Πριν κλείσει το ημίχρονο, στο 42’ ο Ιμπάιθ Γκόμεζ μείωσε σε 3 - 1 και έδωσε… μίνι ενδιαφέρον εν όψει δεύτερου ημιχρόνου,. Στο 56’ ο Μπενζεμά σέρβιρε, ο Εζίλ πήρε τη πάσα και με ήρεμο πλασέ έκανε το 4 - 1, για να έρθει ο Κεντίρα στο 72’ να γράψει το 5 - 1 και να χαρίσει ακόμα μία νίκη στην ομάδα του, που την διατηρεί στο -8 από την Μπαρτσελωνα. Και όλους εμάς να αναρωτιόμαστε πως γίνεται ο Ρονάλντο σε πέντε γκολ της Ρεάλ να μην έχει συμμετοχή?,. Γίνονται και αυτά βέβαια... http://www.athletic-club.net/

η 12η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν
Σάββατο, 17/11/ 2012
Οσασούνα – Μάλαγα 0 - 0
Βαλένθια – Εσπανιόλ 2 - 1 ( 16' Βιέρα 90' πεναλτυ Σολδάδο - 31' Λονγκ )
Μπαρτσελωνα – Σαραγόσσα 3 - 1 ( 16' 60' Μέσι 28' Σονγκ - 24' Μοντάνες )
( 12’ 32' Μπενζεμά 30 Ράμος 56' Εζίλ 72' Κεντίρα - 42’ Ιμπάιθ Γκόμεζ )
Κυριακή, 18/11/ 2012
Λα Κορούνια – Λεβάντε () Θέλτα – Μαγιόρκα () Χετάφε – Βαγιαδολίδ ()
Γρανάδα – Ατλέτικο Μαδρίτης () Σεβίλλη – Μπέτις ()
Δευτέρα, 19/11/ 2012
Σοσιεδάδ – Ράγιο Βαγιεκάνο ()

Ούτε ο Μανωλο Χιμένεθ μπορούσε να αντισταθεί στον… Μέσι,. Ο Αργεντινός αστέρας για ακόμα μια φορά ήταν το Α και το Ω της Μπαρτσελωνα και την οδήγησε στο 3 - 1 κόντρα στη Σαραγόσσα στο Καμπ Νου για την 12η αγωνιστική της Primera Division. Ολοταχώς για να σπάσει το ρεκορ του Γκερντ Μυλλερ οδεύει ο Μέσι! Μόλις στο 16’ ο Λέο άνοιξε το… χορό των γκολ. Τσίμπησε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή, βγήκε τετ -α- τετ με τον αντίπαλο γκολκηπερ και έκανε το… αυτονόητο (για τον ίδιο) πλασέ και 1 - 0,. Προς στιγμήν οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το Καμπ Νου, καθώς στο 24’ ο Μοντάνες ισοφάρισε σε 1 - 1 και έβαλε… δύσκολα,.
Η χαρά της ομάδας του πρώην τεχνικού της ΑΕΚ δεν κράτησε για πολύ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μέσι πέρασε μέσα από τις… Συμπλιγάδες δύο παικτών, πέρασε και τρίτον και έδωσε γκολ πάρε- βάλε στον Σόνγκ, με τον τελευταίο να κάνει το 2 - 1,. Στο 60’ ο Αργεντινός έκανε το 3 - 1, με υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία. Στο 80’ ο Ινιέστα έπιασε τρελά φάλτσα στο σουτ του, όμως η μπάλα δεν του έλκανε το χατίρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι, με το 3 - 1 να μένει ως το τέλος και την Μπαρτσελωνα να παραμένει μόνη και… μοναχική στην κορυφή της βαθμολογίας,. Με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Μέσι στην αναμέτρηση με την Σαραγόσσα έφτασε συνολικά τα 78 μέσα στο 2012 (ημερολογιακά) και συνεχίζει το… κυνήγι για να ξεπεράσει τον Γκερντ Μυλλερ που είχε 85 το 1972, προκειμένου να πιάσει κορυφή και εκεί!, http://www.athletic-club.net/