Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2012

Γιουβέντους - Τσέλσυ 3 - 0

( 38' Κουαλιαρέλα 61' Βιντάλ 91' Τζιοβίνκο ) το ματς στο Τορίνο άρχισε με ρυθμό και φάσεις και ήταν αντάξιο του μεγέθους των δύο ομάδων. Η Μεγάλη Κυρία είχε δοκάρι με τον Λιχτστάινερ, οι πρωταθλητές Ευρώπης απάντησαν με τον Αζάρ (απέκρουσε ο Μπουφόν) και η Γιούβε πήρε... ξανά το προβάδισμα στις ευκαιρίες με τον Μαρκίσιο,. Η απουσία του Τέρρυ από την ενδεκάδα των μπλε ήταν εμφανέστατη εξ ου η επιθετική εικόνα των γηπεδούχων και οι ευκαιρίες που δημιούργησαν. Και φυσικά το γκολ του Κουαλιαρέλα στο 38ο λεπτό με το οποίο η Γιουβέντους έβαλε δύσκολα στους Λονδρέζους. Η Τσέλσυ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η πρωταθλήτρια Ιταλίας δεν έδειχνε διατεθειμένη να αφήσει να πάει χαμένο το τρίποντο. Ο Βιντάλ στο 61ο λεπτό έκανε το 2 - 0 και ουσιαστικά η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Μάλιστα, οι μπιανκονέρι δημιούργησαν και έχασαν και άλλες ευκαιρίες για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Στο τέλος, όμως, ο Τζιοβίνκο ήταν αυτός που έγραψε το τελικο 3 - 0,.  Juventus 3 Chelsea 0: RDM closer to the exit after holders future left out of their hands... and Shakhtar controversy doesn't help

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπαρτσάλι, Μπονουτσι,