Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2012

Κλουζ - Μπράγκα 3 - 1

( 7' 15' 33' Ρούι Πέδρο - 17' Aλλαν ) οι Πορτογάλοι αρέσκονται στο γρήγορο τέμπο και φυσικά δεν θα μπορούσε να συμβεί κάτι δυσανάλογο σε ένα παιχνίδι που οι 17 από τους 22 βασικούς και οι δυο προπονητές μιλούν πορτογαλικά. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ρούι Πέδρο, ο οποίος έγινε ο 2ος Πορτογάλος που κάνει χατ - τρικ στο Champions League, μετά τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Στο 7ο λεπτό η ευφυής πασα του Μπάστος έδωσε την ευκαιρία στον 24χρονο να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 15ο εκμεταλλεύθηκε τα τραγικά αμυντικά λάθη για να κάνει το 2 - 0,. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των παικτών του Ζοζέ Πεσέιρο να εκμεταλλευθεί ένα λάθος του Ράντα και να μειώσει με τον Αλλαν, αλλά στο 33' ο Σουγκού έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ρούι Πέδρο ξαναχτύπησε,. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την ουραγό του 8ου ομίλου, ο Ντουγκλάο χτύπησε με τον αγκώνα και, μάλιστα, εκτός φάσης τον Ράντα και ο άπειρος κατά τα άλλα Ρώσος διαιτητής ( έχει διευθύνει μόλις δυο παιχνίδια Champions League ) απέβαλε τον πρώην αμυντικό της Καβάλας,.

Παρά το προβάδισμα και το αριθμητικό πλεονέκτημα, πάντως, η ομάδα του Παντελή Καπετάνου ( πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Ρούι Πέδρο και έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις ) προτίμησε να κλειστεί και λίγο έλειψε να το πληρώσει.

Ευτυχώς για εκείνη, ο Ούγκο Βιάνα βρισκόταν σε πολύ κακή μέρα και, μάλιστα, αντικαταστάθηκε από τον Μοσορώ,.  Overview  Report  Quotes  Lineups  Photos

Το ματς του Dr,. Constantin Rădulescu δεν είχε συγκινήσεις στα τελευταία λεπτά, με εξαίρεση το δοκάρι του Καμόρα στο 82ο λεπτό (υπέροχη απόκρουση του Μπέτο με το ένα χέρι, προτού η μπάλα καταλήξει στο αριστερό του δοκάρι) http://www.cfr1907.ro/

Κλουζ: Φεργκέιρας, Πίντο, Κάντου, Πίκολο, Ράντα, Λουίς Αλμπέρτο,
Μουρεσάν, Ρούι Πέδρο (81' Καπετάνος) Σουγκού (74' Αγκιρεγκαράυ)
Μπράγκα: Μπέτο, Σαλίνο (33' Μπαρμπόσσα) Ντουγκλάο, Κοέλιο,
Ισμαΐλι, Κουστόντιο, Ρούμπεν Μίκαελ, Βιάνα ( 68' Μοσορώ )