Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

ΑΕΛ - Εθνικός Γαζώρου 2 - 1 Επανωμή - Γιαννιτσα 0 - 3

Η ΑΕΛ πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα, αφού μετά τις νίκες στα ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό Βόλου και τον Παναιτωλικό, έδειξε χαρακτήρα και κόντρα στον αξιόμαχο Εθνικό Γαζώρου, τον οποίο λύγισε στο 90ό λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 11ο λεπτό, όταν η προβολή του Ναλμπάντη κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Σέρεμετ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που το σημείωσαν και μάλιστα στην εκπνοή του πρώτου μέρους με κεφαλιά-ψαράκι του Σκόνδρα. Το ματς απέκτησε σασπένς στο 71', αφού ο Μπεκιάρης ισοφάρισε με σουτ, αλλά η ομάδα του Ζιώγα, ο οποίος αποβλήθηκε, είπε την τελευταία λέξη στο φινάλε με την κεφαλιά του Τσιμπάμπα,.

ΑΕΛ (Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Ραπτάκης, Σκόνδρας,
Τσιάρας ( 64' Καρανίκας ) Νεμπεγλέρας, Ζεκίνια, Χασομέρης,
Δεινόπαπας ( 75' Φρανκού ) Τσίγκας ( 31' Τσιμπάμπα )
Εθνικός Γαζώρου (Διλμπέρης): Αποστολίδης, Κοσμίδης, Κουκόλης,
Καπίας, Μερεσιώτης (25' Νίρλας) Γεωργιάδης, Μουσικάκης,
Ζιγκερίδης ( 57' Κωνσταντινίδης ) Ναλμπάντης, Γκόγκας, Μπεκιάρης

Αναγέννηση Επανωμής - Αναγέννηση Γιαννιτσών 0 - 3

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Στεφανίδη, η Αναγέννηση Γιαννιτσών πέρασε σαν σίφουνας από την Επανωμή και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ο 27χρονος άσσος άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με κοντινό πλασέ, ενώ στο 18', έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και άστοχη έξοδο του Μαλαμή, έκανε το
2 - 0,. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Μωυσίδης δεν βρήκε στόχο από το σημείο του πέναλτυ. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 53ο λεπτό, όταν μετά από λάθος του Φωτιά και ασθενή απόκρουση του Μαλαμή σε σουτ του Φελίππε, ο Στεφανίδης με κεφαλιά ολοκλήρωσε το προσωπικό του σωου, πετυχαίνοντας χατ τρικ,. http://www.sfag.gr/index.jsp

Αναγέννηση Επανωμής (Μπαξεβάνος): Μαλαμής, Φωτιάς (56' Κυζιρίδης)