Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2012

Καλλιθέα - Παναιτωλικός 1 - 1 Φωκικός - Παναχαϊκή 1 - 1

Στο πρώτο ημίχρονο γράφτηκε η ιστορία του αγώνα της Καλλιθέας με τον Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο
21ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Ντακόλ (το κέρδισε ο Φαρινόλα από τον Τακίδη)  αλλά η ομάδα του Αγρινίου δεν άργησε να απαντήσει. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φαβάλι και κεφαλιά του Ακουάρο, ο Καμαρά ισοφάρισε με κοντινή προσπάθεια. Εν αντιθέσει με το πρώτο, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με σημαντικότερη αυτή του 79ου λεπτού ( δυνατό σουτ του Φαρινόλα και απόκρουση του Τακίδη σε κόρνερ )

Καλλιθέα (Παντέλης): Κατσούλης, Ντα Σίλβα (51' Χριστοφιλέας)
Σταύρου (90' Φουντουκίδης) Μουσταφίδης, Αρβανίτης, Πίκολο,
Καλτσάς, Ρουσάκης, Ατματζίδης (75' Κατσικογιάννης) Ντακόλ, Φαρινόλα
Παναιτωλικός (Καραγεωργίου): Τακίδης, Μπακάκης, Ιωάννου,
Ακουάρο, Γκόλιας (46' Δάρλας) Μητρόπουλος, Φαβάλι, Κούσας,
Καμαρά ( 81' Πασσάς ) Κουτσοσπύρος, Σφακιανάκης,.

Φωκικός - Παναχαϊκή 1 - 1

Επειτα από ένα σπουδαίο παιχνίδι με φάσεις εκατέρωθεν μπροστά από τις δύο εστίες, Φωκικός και Παναχαϊκή αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1 - 1,.
Η ομάδα της Πάτρας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Φωκικός σκόραρε με κοντινή προσπάθεια του Γκόμες. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων δεν μπόρεσε, πάντως, να σταματήσει τον Ουρτάδο στο 50ό λεπτό και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με έναν πολύτιμο βαθμό από την Αμφισσα,. Ο αγώνας σημαδεύθηκε από το επεισόδιο του Αλέξη Κούγια με μερίδα φιλάθλων του Φωκικού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την παρέμβαση του Σίμου Παπαδημητρίου, όμως, δεν πήρε μεγάλη τροπή,.

ΦΩΚΙΚΟΣ: Γεωργίου, Εσονό, Θωμόπουλος (46’ Χαλούλος) Κωστόπουλος,
Λίτσος, Θέος, Σκαρίμπας (64΄ Ευσταθίου) Τετέ, Μπουλούλης, Γκόμες,

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Πίτκας, Ζορντάο, Σαλαμαστράκης, Σπίνουλας,
Κοκκίνης (52’ Καραμανλής) Μπρέσκα (62’ Μαπούκου)
Ντίνας, Ολίσσε, Ουρτάδο (86’ Βουνκ) Γκούρτσας, Φατιόν

Θρασύβουλος - Βύζας Μεγάρων 0 - 0

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το Αθηναϊκό ντέρμπυ της 6ης αγωνιστικής μεταξύ του Θρασύβουλου και του Βύζαντα. Η ομάδα των Μεγάρων έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες για να φύγει με τους τρεις βαθμούς (μία σε κάθε ημίχρονο) ενώ εκείνη της Φυλής ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντα Κόστα στις καθυστερήσεις. Στο 34' ο Διαμαντόπουλος προτίμησε να πασάρει στον Κρητικό αντί να πλασάρει σε κενή εστία, ενώ στο 89' ο Ντιαλό νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ από τον Ντα Κόστα

Θρασύβουλος (Σταθόπουλος): Σταυριανός, Τζιωρτζόπουλος, Σύρος,