Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2012

Ζενίθ Αγίας Πετρούπολης - Αντερλεχτ 1 - 0

Τρεις αγωνιστικές περίμενε η Ζενίθ για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στον τρίτο όμιλος του Champions League, επικρατώντας με σκορ 1 - 0 της Αντερλεχτ,. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε από την άσπρη βούλα του πέναλτυ ο Κερζάκωφ στο 72ο λεπτό, με τους Βέλγους να μην έχουν καταφέρει να βρουν δίχτυα ακόμα στη διοργάνωση,. Στο πρώτο ημίχρονο, η Ζενίθ έμεινε στον τίτλο του φαβορί, με αποτέλεσμα να υποτιμήσει αρκετά την Αντερλεχτ. Οι Βέλγοι όχι μόνο δεν αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, αλλά ήταν πιο απειλητικοί από τους Ρώσους. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική, όμως δεν κατάφερε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0 - 0,. Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος η Ζενίθ αύξησε την πίεσή της, με την Αντερλεχτ να προσπαθεί να απειλήσει από αντεπιθέσεις. Τελικά, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έφτασε στο γκολ, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Κερζάκωφ στο 72ο λεπτό, με το 1 - 0 να μένει μέχρι το τέλος και τους Ρώσους να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση,.http://youtu.be/W8HJaQcT8YY

Ζενίθ Αγίας Πετρούπολης (Σπαλέττι): Μαλαφέεφ, Ανιούκωφ, Κρισίτο,