Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2012

Μπαρτσελωνα - Σέλτικ 2 - 1

Ο Γιώργος Σαμαράς σκόραρε σε βάρος της Μπαρτσελωνα, αλλά αργότερα τραυματίστηκε και αποχώρησε, ενώ στην εκπνοή η Σέλτικ δέχθηκε το γκολ της ήττας
(2 - 1) Τα στατιστικά του ημιχρόνου ήταν τα εξής: σουτ
13 -12, στην εστία 3 - 1, κόρνερ
7 - 0, κατοχή μπάλας 82%- 18%,. Και όμως, το στατιστικό που μετρούσε περισσότερο απ' όλα ήταν το σκορ: 1 - 1,. Και όχι μόνο αυτό. Ο Γιώργος Σαμαράς σκόραρε πρώτος μέσα στο Καμπ Νόου και ανησύχησε τους Καταλανούς. Οι παίκτες του Τίτο Βιλανόβα έχασαν αρκετές ευκαιρίες απέναντι σε μία αμυντικά στημένη Σέλτικ, αλλά το απαύγασμα του tiki - taka στο 45ο λεπτό έδωσε τη δυνατότητα στον Αντρές Ινιέστα να ισοφαρίσει σε
1 - 1,. Τα λεπτά κυλούσαν, οι μπλαουγκράνα προσπαθούσαν, οι Καθολικοί άντεχαν και το άγχος αύξανε. Ο Βιλανόβα καθυστέρησε χαρακτηριστικά να φρεσκάρει την επίθεσή του και όταν πέρασαν στο ματς οι Κρίστιαν Τέγιο και Ντάβιντ Βίγια, ο τελευταίος είχε σουτ στο δοκάρι στις καθυστερήσεις,. Και δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, ο Τζόρντι Αλμπα λύτρωσε τους κυπελλούχους Ισπανίας και το 100χρονο μέλος της Μπαρτσελωνα που παρευρέθηκε για πρώτη φορά σε αγώνα στο Καμπ Νόου ως προσκεκλημένος του συλλόγου αποχώρησε με ικανοποίηση από το γήπεδο., θεατες 75,000,. http://www.celticfc.net/

Μπαρτσελωνα: Βαλδές, Αντριάνο, Μπάρτρα, Μαστσεράνο, Αλμπα,
Σονγκ, Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο (76' Τέγιο) Μέσι, Σάντσες (80' Βίγια)

Σέλτικ: Φόρστερ, Λούστιγκ, Γουίλσων, Αμπροουζ, Ισαγκίρε, Λέντλευ,
Μπράουν ( 63' Κόμμονς ) Γουανιάμα, Μάλγκριου ( 76' Καγιάλ )

Μπαρτσελωνα - Σέλτικ 2 - 1  ( 45' Ινιέστα 94' Αλμπα - 18' Σαμαράς )