Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2012

Λάτσιο - Μάριμπορ 1 - 0

Η Λάτσιο δυσκολεύθηκε απέναντι στη μαχητική Μάριμπορ, αλλά κατάφερε να τη λυγίσει χάρη στο γκολ του Εντερσον στο 62ο λεπτό, σε μία αναμέτρηση που είχε τρια δοκάρια, κόκκινη κάρτα, χαμένο πέναλτυ κι ευκαιρίες εκατέρωθεν. Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Ερνάνες έδωσε τον τόνο του αγώνα, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα Γιασμίν Χαντάνοβιτς ( ξάδερφος του Σλοβένου τερματοφύλακα της Ιντερ Σαμίρ Χαντάνοβιτς )
Η πρώτη μεγάλη στιγμή, όμως, αφορούσε τους φιλοξενούμενους, που είχαν δοκάρι μετά από επέμβαση του Αλμπανο Μπιτσάρι, σε κεφαλιά του αμαρκάριστου Ζέλικο Φιλίποβιτς. Ο Αργεντινός τερματοφύλακας είχε αρκετή δουλειά, σώζοντας το τετ -α- τετ του Γκόραν Τσβιγιάνοβιτς, αλλά όταν ανέβασε στροφές η ιταλική ομάδα, ήταν η σειρά της αντίπαλης εστίας να σώσει τον τερματοφύλακά της. Πρώτα σε σουτ του Αντωνιο Καντρέβα από δύσκολη γωνία και στη συνέχεια σε σέντρα του Εντερσον, η μπάλα χτύπησε στα δοκάρια του Χαντάνοβιτς και το 0 - 0 διατηρήθηκε,.