Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Τρουά - Μαρσέιγ 1 - 0

Το… φυσάει και δεν κρυώνει η Μαρσέιγ! Οι Μασσαλοί γνώρισαν την ήττα με σκορ 1 - 0 στην έδρα της Τρουά, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική της Ligue 1 και πλέον συγκατοικούν στην κορυφή της βαθμολογίας με την Παρί Σαιν Ζερμαιν. Μάλιστα, τα άσχημα μαντάτα ήρθαν για την ομάδα του Μπο, από το 18ο λεπτό, όταν ο Πιερ Αντρέ Ζινιάκ τραυματίστηκε σοβαρά στον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε για το νοσοκομείο προκειμένου να υποβληθεί σε εξετάσεις. Το μοναδικό γκολ του αγωνα ήρθε στο 88ο λεπτό από τον Νιβέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μανταντά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και με αυτόν τον τρόπο χάρισε την πρώτη νίκη της Τρουά στο φετεινό Championnat! http://www.estac.fr/newsite/prehome.htm

η 9η αγωνιστική:

Παρασκευή, 19/ 10

Μπορντω - Λιλ 1 - 1 ( 18΄ Ομπρανιάκ - 90+2’ Μπάσα )

Σάββατο, 20/ 10

Παρί Σαιν Ζερμαιν - Ρεμς 1 - 0 ( 65’ Γκαμεϊρω )
Εβιάν - Τουλούζ 0 - 4 ( 24’ Ταμπανού 44’ 50’ Ριβιέρ 87’ Μπράατεν )
Νανσυ - Σοσσω 1 - 1 ( 14’ Πουϊγκρενιέ - 56’ Ρουντέ )
Νις - Σαιντ Ετιέν 1 - 1 ( 29’ Μποτεάκ - 76’ Μπραντάο )
Ρεν - Μονπελιέ 2 - 1
( 13’ Μακούν 52’ Ερντίνγκ - 69’ πεναλτυ Μπελχαντά )
Βαλανσιέν - Λωριάν 6 - 1
( 11’ Σάντσες 14’ 87’ Λε Ταλέκ 52’ πεναλτυ Ντάνιτς
81’ 90’ Αμπουμπακάρ -7’ Κορνιέ )